reklama
reklama

W 2021 roku na Mazowszu utonęło prawie 40 osób. Ustawiono nowe czarne punkty

Opublikowano:
Autor:

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin Na Mazowszu przybyły kolejne czarne punkty wodne, a więc miejsca, w których pływać pod żadnym pozorem nie powinniśmy. - Bilans ostatnich dni jest tragiczny. I choć to dopiero początek lata, to wiadomości o utonięciach jest coraz więcej - mówił Adam Struzik, marszałek województwa mazowieckiego. Samorząd województwa zachęca do korzystania ze strzeżonych kąpielisk.
reklama

Tylko w 2021 roku na terenie województwa Mazowieckiego utonęło 38 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć są brawura, lekkomyślność oraz alkohol. 

- Wakacje to czas, który kojarzy nam się z beztroską. Jak najbardziej wykorzystajmy ciepłe dni, jednak pamiętajmy o zdrowym rozsądku - apelował Struzik. - Wybierajmy kąpieliska strzeżone, unikajmy miejsc nieznanych. Jeśli nasze umiejętności pływacie nie są najlepsze, postawmy na kąpiele słoneczne czy grę w piłkę plażową - radził.

Przykładem tego typu bezpiecznego kąpieliska, nad którym chociażby czuwają ratownicy, jest Miejskie Kąpielisko Sobótka w Płocku. 

- Kąpielisko strzeżone jest nie tylko bezpieczne, ale też po prostu dużo bardziej atrakcyjne - przekonywał Piotr Lisocki, wiceprezes Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Płocku. - W pobliżu kąpielisk organizowane są różne atrakcje. W przypadku Sobótki mamy tu na przykład wypożyczalnię sprzętu czy zjeżdżalnię. 

Wiceprezes WOPR Płock podkreślał też, że odpoczynek w obecności ratownika jest o wiele bezpieczniejszy.

- W zasadzie do utonięć dochodzi wyłącznie na terenie kąpielisk niestrzeżonych - stwierdził Lisocki. - To tam tonie większość osób - z różnych powodów - dodał. 

Jak podkreślano podczas konferencji prasowej, wypoczywający nad wodą często zapominają o podstawowych zasadach bezpieczeństwa i wchodzą do wody w miejscach do tego nie przeznaczonych.

Właśnie dlatego samorząd Mazowsza, współpracując z komendą policji, oznacza miejsca niebezpieczne. To tzw. czarne punkty wodne. W tej chwili na mapie regionu widnieje 125 takich miejsc. Nowe czarne punkty stanęły w Wierzbicy, Krukach, Słopsku i Godziszu. 

Oznaczenie akwenu czarnym punktem jest tożsame z zakazem kąpieli. W subregionie płockim występuje 5 takich miejsc to: Rzeka Wisła w Kępie Polskiej i cztery obejmujące Jezioro Górskie – Plaża Patelnia w Grabinie, plaża przy Hotelu “Rusałka” w Grabinie, w Nowych Rumunkach i w miejscowości Zaździerz.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama