reklama
reklama

Winiary oferują znieczulenie przy porodzie, ale nie zawsze. Większość kobiet wybiera jednak szpital św. Trójcy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Michał Wiśniewski/Wojewódzki Szpital Zespolony/Anastazja Dutkiewicz

Winiary oferują znieczulenie przy porodzie, ale nie zawsze. Większość kobiet wybiera jednak szpital św. Trójcy - Zdjęcie główne

Większość kobiet w regionie na miejsce porodu wybiera szpital św. Trójcy | foto Michał Wiśniewski/Wojewódzki Szpital Zespolony/Anastazja Dutkiewicz

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości GostyninNa Winiarach jest szansa na znieczulenie podczas porodu, przy Kościuszki takiej szansy nie ma. Okazuje się jednak, że większość kobiet z Płocka i regionu, także Gostynina, na miejsce przyjścia swojego potomka na świat wybiera właśnie szpital miejski.
reklama

Wybór szpitala jest jedną z ważniejszych decyzji, jaką musi podjąć przyszła mama. Wyposażenie sal porodowych, dostępność znieczulenia zewnątrzoponowego, czy możliwość wyboru porodu rodzinnego - jakim kryterium kierują się kobiet?
 
Płocczanki mają niewielki wybór jeśli chodzi o miejsce porodu. W mieście funkcjonują 2 porodówki – w Szpitalu św. Trójcy i Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym. Kolejna porodówka znajduje się dopiero kilkadziesiąt kilometrów dalej, w Sochaczewie, Włocławku czy Sierpcu. 
 
W 2023 roku w obu płockich szpitalach urodziło się 2099 dzieci:
  • Winiary - 925 porodów, 477 cesarkie cięcie, 448 naturalnie;
  • św. Trójcy - 1174 porody, 578 cesarskie cięcie, 596 naturalnie.
 
- Wybrałam szpital na Medycznej. Czytając opinie widziałam dużo więcej pozytywnych i nie żałuję, ponieważ opiekę w trakcie jak i po porodzie oceniam bardzo dobrze. W trakcie dostałam bardzo duże wsparcie i czułam się zaopiekowana. Po porodzie też często ktoś przychodził i pytał jak się czuję i czy w czymś mi pomóc - mówi nam jedna z pacjentek Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Płocku.
 
Opinie pacjentek szpitala są jednak mimo wszystko bardzo różne, a zdania podzielone. Z przeprowadzonych rozmów i statystyki wynika, iż większość mam podczas pierwszego porodu wybiera szpital miejski.
 
- Będąc w ciąży leżałam na Kościuszki i według mnie większość personelu podchodziła lekceważąco, zarówno do mnie jak i do innych pacjentek - wspomina pacjentka Szpitala Miejskiego im. Świętej Trójcy w Płocku. 
 
Inna z kolei chwali placówkę. 
 
- Opiekę przed jak i po oceniam dobrze, czuję tam większy spokój niż w wojewódzkim szpitalu - informuje podczas rozmowy kolejna z zapytanych mam.
 
Kobiety, z którymi rozmawialiśmy, zgodnie przyznają, że nie kierowały się możliwością skorzystania ze znieczulenia. Bo, jak mówią, i tak jest mała szansa, że je otrzymają. 
 

Znieczulenie przy porodzie tylko w godzinach urzędowych

W XXI wieku znieczulenie przy porodzie powinno być standardem. To, przynajmniej teoretycznie, faworyzuje Winiary, bo tam jest szansa na znieczulenie zewnątrzoponowe.  Przy Kościuszki takiej szansy nie ma.
 
Znieczulenie to jest obecnie uznawane za najbardziej skuteczną metodę łagodzenia bólu porodowego. Pacjentki mogą z niego skorzystać jeśli pojawiają się wskazania medyczne oraz jeśli nie ma ku temu przeciwwskazań takich jak na przykład brak problemów z krzepnięciem krwi. 
 
Winiary oferują znieczulenie, ale jest haczyk. Można otrzymać je tylko w ograniczonym wymiarze. Dlaczego? Do jego podania potrzebny jest anestezjolog. W praktyce wygląda to tak, że możliwość jest, ale tylko od 7:00 do 15:00, od poniedziałku do piątku. Jak informuje dyrektor placówki, pan Stanisław Kwiatkowski, godziny skorzystania ze znieczulenia mogą się zmienić na całodobowe, jeśli będzie taka konieczność.
 
- Na tę chwilę takiej konieczności nie ma, bo większość dzieci w naszym szpitalu rodzi się właśnie w tych godzinach – mówi dyrektor Kwiatkowski. 
 
Szpital św. Trójcy oferuje pacjentkom skorzystanie z szeregu niefarmakologicznych sposobów łagodzenia bólu, takich jak między innymi akupresura (rodzaj masażu), ciepłe i zimne okłady czy immersja wodna (w uproszczeniu – kąpiel). Takie metody zazwyczaj przestają być skuteczne, kiedy nasilają się skurcze. 
 
- W przypadku braku oczekiwanej skuteczności metod niefarmakologicznych lub wystąpienia wskazań medycznych do ich zastosowania, stosujemy farmakologiczne metody łagodzenia bólu porodowego - analgezję wziewną. Przy metodzie tej stosujemy dodatkowe monitorowanie stanu ogólnego rodzącej i płodu. Analgezja wziewna każdorazowo jest poprzedzona badaniem położniczym, przeprowadzoną i udokumentowaną przez lekarza położnika oceną natężenia bólu lub identyfikacją wskazań medycznych oraz uzyskaniem zgody rodzącej na zastosowanie proponowanej metody – mówi Patrycja Kuźniak-Łakomska Specjalista ds. Komunikacji Społecznej w Szpitalu św. Trójcy. 
Szansy na znieczulenie zewnątrzoponowe jednak nie ma i nie zanosi się na to, żeby taka opcja się pojawiła. Mimo iż szpital św. Trójcy ma niższy stopień referencyjny (I) w stosunku do Winiar (II), to większość kobiet i tak wybiera placówkę przy Kościuszki. 

reklama
reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama