Reklama

Reklama

Wyniki Grupy ORLEN za IV kwartał 2022 r. Koncern: sprzedaż paliw na stacjach w Polsce to tylko 3% zysku operacyjnego

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: materiały prasowe

Wyniki Grupy ORLEN za IV kwartał 2022 r. Koncern: sprzedaż paliw na stacjach w Polsce to tylko 3% zysku operacyjnego - Zdjęcie główne

foto materiały prasowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Gostynin PKN ORLEN podsumował IV kwartał 2022 roku. To pierwszy kwartał, kiedy koncern podsumował zyski po połączeniu z PGNiG.

Reklama

2022 rok dla PKN ORLEN był rokiem połączeń. Tylko przez ostatnich 12 miesięcy ORLEN przejął Lotos oraz PGNiG. Z tą ostatnią spółką ORLEN połączył się w listopadzie, więc to pierwsze podsumowanie finansów grupy w pełnym składzie. 

- Wyniki za czwarty kwartał jednoznacznie pokazują, że połączenie PKN ORLEN, Grupy LOTOS i PGNiG miało sens i już przynosi wymierne rezultaty. Powstał silny koncern o mocnych fundamentach, gwarantujących stabilność finansową oraz trwałą wartość i potencjał do dalszych zysków dla akcjonariuszy. Mamy solidną bazę do dalszego rozwoju i realizacji strategicznych projektów, kluczowych dla przyszłości Grupy ORLEN i polskiej gospodarki. Inwestujemy wypracowane zyski. Tylko w minionym roku na realizację największego w historii koncernu programu inwestycyjnego przeznaczyliśmy, już jako jedna grupa, rekordową kwotę 19,6 mld zł. W tym roku wzrośnie ona aż do 36 mld zł. To ogromne środki, które w dużej mierze przeznaczymy na skuteczną transformację energetyczną, w tym rozwój energetyki odnawialnej oraz zeroemisyjnej technologii jądrowej. Pozwoli nam to budować długoterminowe bezpieczeństwo energetyczne Polski. Dzięki realizowanym przez nas inwestycjom powstają nowe miejsca pracy, a rodzime firmy, które są ich wykonawcami, mogą się rozwijać, napędzając polską gospodarkę. W efekcie połączenia w tym roku przeznaczymy także prawie 14 mld zł na zamrożenie cen gazu dla 7 mln polskich domów i 35 tys. podmiotów wrażliwych, takich jak szpitale, szkoły, czy żłobki, chroniąc Polaków przed skutkami kryzysu energetycznego – mówi Daniel Obajtek, Prezes Zarządu PKN ORLEN.

W czwartym kwartale 2022 r. Grupa ORLEN wypracowała*:
- Przychody na poziomie: 102,3 mld zł
- EBITDA LIFO na poziomie: 16,1 mld zł
- Zysk netto w wysokości: 8,1 mld zł
*wyniki oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu PGNiG
 
W 2022 r. Grupa ORLEN osiągnęła**:
- Przychody na poziomie: 278,5 mld zł
- EBITDA LIFO na poziomie: 38,7 mld zł
- Zysk netto w wysokości: 21,5 mld zł
**wyniki oczyszczone o jednorazowy zysk na okazyjnym nabyciu Grupy LOTOS i PGNiG
 
Koncern wskazuje, że dzięki przejęciom jest największą firmą paliwowo-energetyczną w Europie Środkowo-Wschodniej i dziś obsługuje 100 milionów klientów. 
 
- Przeznaczając miliardy złotych na inwestycje koncern obniżył jednocześnie zadłużenie o 7,2 mld zł (kw/kw) i o 14,6 mld zł (r/r), a stosunek długu netto do wyniku operacyjnego EBITDA kształtował się na poziomie (-) 0,08x. W efekcie skutecznie zrealizowanych fuzji PKN ORLEN z Grupą LOTOS i PGNiG oraz stabilnej sytuacji finansowej koncern otrzymał najwyższe w historii oceny ratingowe. Agencja Moody's Investors Service podwyższyła ocenę do poziomu A3, a Agencja Fitch Ratings podniosła aż o dwa poziomy długoterminowy rating koncernu do „BBB+" - wskazuje biuro prasowe PKN ORLEN. - W IV kwartale ubiegłego rok zysk operacyjny EBITDA LIFO Grupy ORLEN, oczyszczony o jednorazowy zysk z tytułu okazyjnego nabycia Grupy PGNiG, wyniósł 16,1 mld zł.
 
Zyski poszczególnych segmentów:
  • rafineria 10,9 mld złotych,
  • wydobycia ropy i gazu 6,3 mld złotych,
  • petrochemiczny 583 mln złotych,
  • energetyki 364 mln złotych,
  • detaliczny 665 mln złotych,
  • gazu 2,1 mld złotych. 
 
 
 
 
 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy