Będą to nie tylko wydarzenia kulturalne. Może wybierzecie się gdzieś?
Co się będzie działo w Płocku w piątek?
W piątek ulicami Płocka poprowadzony zostanie Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Piątkowe uroczystości rozpoczną się o godzinie 11:00 mszą świętą w intencji Żołnierzy Wyklętych, którą odprawi ks. Piotr Libera, biskup senior diecezji płockiej. Po eucharystii złożone zostaną kwiaty pod tablicą poświęconą Rotmistrzowi Witoldowi Pileckiemu i rozpocznie się bieg.
- Przebiegniemy dobrze znaną trasą od kościoła parafii św. Józefa do budynku dawnego aresztu gestapo przy ul. 1 Maja 3. To bieg patriotyczny, a więc bez rywalizacji sportowej - zapowiada Leszek Brzeski, prezes klubu "Viktoria".
W piątek o godz. 18:00 zaplanowano Recital Chopinowski i Płocki Wieczór Muzyczny. Z okazji 214. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina w Państwowej Szkole Muzycznej zagra młody koreański pianista Hyo Lee – wschodząca gwiazda światowej pianistyki.
Biorąc pod uwagę sukcesy jego brata, również pianisty – Hyuka Lee (m.in. w 2021 r. został finalistą XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie) – niewykluczone, że gościć będziemy na naszej scenie przyszłego zwycięzcę tego prestiżowego Konkursu.
Recital odbędzie się w ramach naszego cyklu Płockie Wieczory Muzyczne. Wstęp na recital jest wolny, nie obowiązują żadne wejściówki.
W piątek o godz. 19:00 w sali POKiS zaplanowano imprezę „70 mil szczęścia - Jubileusz Ryszarda Wolbacha". W wydarzeniu tym udział wezmą: gitarzysta i kompozytor Krzysztof Misiak, Robert Krajewski (akordeon, keyboards i śpiew), Zbigniew Żuk (reprezentant nurtu piosenki poetyckiej), chór Vox Singers (laureat wielu międzynarodowych festiwali chóralnych) oraz lubelski zespół Dr Gree. Koncert poprowadzą Ryszard Wolbach oraz Barbara Szafraniec (autorka wydawnictw o charakterze motywacyjnym).
Ryszard Wolbach w latach 70-tych założył zespół Babsztyl. Z zespołem Babsztyl wielokrotnie wystąpił na Festiwalu Polskiej Piosenki w Opolu oraz na Pikniku Country w Mrągowie. Płyta „Szykuj się bracie” uzyskała status złotej, sprzedając się w nakładzie ponad 230 000 egzemplarzy. Piosenka „W siną dal” stała się ogromnym przebojem, dając zespołowi Babsztyl popularność i stałe miejsce na polskiej scenie muzycznej.
Wraz z Krzysztofem Jaworskim, Stanisławem Czeczotem i Jarosławem Zdankiewiczem stworzył w latach 90-tych kultową do dziś formację Harlem. Ta rdzennie rockowa grupa stworzyła wiele wspaniałych utworów inspirowanych muzyką z pogranicza bluesa i rocka. Takie piosenki jak „5:30”, „Jak lunatycy”, „Kora” czy „Kiedy góral umiera” przeszły dzięki charyzmie i szczerości wokalu Ryszarda Wolbacha do historii polskiej muzyki rockowej.
Obecnie Ryszard Wolbach realizuje projekt „ Masz Wiadomość”, w którym komentuje za pomocą swoich piosenek aktualne wydarzenia zmierzające do radykalnej zmiany porządku Świata.
Co się będzie działo w Płocku w sobotę?
W sobotę o godz. 10:00 w hali w Słupnie rozpocznie się II Powiatowy Charytatywny Turniej drużyn OSP w piłce nożnej. Druhowie strażacy zagrają dla Hanny Kędzierskiej. Hania przyszła na świat 12 lutego 2019 r. i już w 3 dobie życia jej choroba dała o sobie znać. Po USG nerek przewieziona została do CZD w Warszawie, gdzie spędziła pełne 3 miesiące.To właśnie tam rozpoznano u niej schyłkową niewydolność nerek oraz wrodzony zespół nerczycowy o podłożu genetycznym. Już od pierwszych dni życia Hani rozpoczęto jej otrzewnowe dializowanie. Obecnie Hania czeka na aktywnej liście oczekujących na przeszczep nerki.
Hania każdego dnia zmaga się z chorobą, jej skutkami i ograniczeniami. Dość późno, jak na swój wiek, zaczęła samodzielnie siedzieć i stawiać pierwsze kroki. Codziennie przez 12 godzin jest dializowana otrzewnowo i musi wtedy przebywać w zasięgu cyklera od dializ. Na jej dzieciństwo składają się ciągłe pobyty w szpitalu i specjalistycznych gabinetach… Pomimo tego, Hania jest bardzo radosnym i otwartym na ludzi dzieckiem.
Na stronie Fundacji Serca dla maluszka (https://sercadlamaluszka.pl/nasi-podopieczni/1404-hanna-kedzierska?fbclid=IwAR13ImkIiTer30Ng_VjNt9vS7yXBqcvDtNF_m9sCpyh9ym_Fq8fzSZZJwgw) jest założona zbiórka pieniędzy na leczenie Hani.
W sobotę o godz. 11:00 płocka Lewica podczas konwencji w SDK przedstawi m.in. swoją kandydatkę na prezydenta Płocka. Wygląda więc na to, że kandydatem nie będzie Arkadiusz Iwaniak (startował w 2014 roku, zdobył 1900 głosów, 4,28%), który w latach 2019-2023 był posłem z okręgu płocko-ciechanowskiego.
W sobotę o godz. 18:00 w sali POKiS-u przy ul. Jakubowskiego 10 wystąpi Kabaret OT.TO.
- "Prawdziwa inteligencja" w składzie: Wiesław Tupaczewski, Andrzej Tomanek i Ryszard Makowski. Ich występy to przede wszystkim niezwykła atmosfera, dużo muzyki i pozytywne wibracje. Bez dzielącej Polskę polityki. Od lat mottem Kabaretu OT.TO są słowa "dawać wszystkim ludziom radość swoim śpiewem to przyjemne jest jak nie wiem"- zachęcają organizatorzy.
Zespół ceniony jest za swoją muzykalność i bezpośredni kontakt z widzami. Usłyszą Państwo najbardziej znane piosenki kabaretu OT.TO jak: Zasmażka, Wakacje, Droga Pani Sąsiadko, To już lato czy Stirlitz i Kloss oraz najnowsze piosenki z ostatnich płyt. Dużo muzyki, przebojowych piosenek autorskich, pastiszów, parodii przeplatanych żartami z siebie samych i z całego świata to recepta OT.TO na przyjemny, kulturalny wieczór, długowieczność i zdrowie.
Co się będzie działo w Płocku i okolicy w niedzielę?
W niedzielę o godz. 9:00 w Osadzie Młynarza w Radotkach (gm. Brudzeń Duży) zaplanowano imprezę Tropem Wilczym Płock 2024 - Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Tradycyjnie odbędzie się bieg na 1963 metry. Dystans wskazuje datę śmierci ostatniego żołnierza wyklętego, Józefa Franczaka ps. „Lalek”.
Ten dystans będzie biegiem rodzinnym, bezpłatnym, dostępnym dla wszystkich chętnych, którzy razem z nami chcą uczcić pamięć bohaterów. Dla spragnionych rywalizacji i wyzwań jest także bieg oraz marsz Nordic Walking na dystansie 5 km. Klasyfikacja OPEN dla kobiet i mężczyzn. W pakiecie startowym znajdą się medal, pamiątkowa koszulka, ciepły posiłek regeneracyjny oraz upominki.
W niedzielę o godz. 14:00 Europejskie Centrum Artystyczne im. Fryderyka Chopina w Sannikach zaprasza na koncert z cyklu „Chopin – muzyka – poezja”. Tym razem za fortepianem zasiądzie Maciej Gański, który ma za sobą kilkaset koncertów na całym świecie. Towarzyszyć będzie mu Krzysztof Komendarek-Tymendorff z altówką. Dopełnieniem koncertu będzie recytacja wybranych fragmentów poezji Czesława Miłosza, a w tej roli aktorka – Paulina Chruściel.
Po koncercie organizatorzy zapraszają na wernisaż wystawy malarstwa i płaskorzeźby Dariusza Młynarczyka zatytułowanej „MIKROMAKROKOSMOS”.
W niedzielę o godz. 14:00 Muzeum Mazowieckie zaprasza na projekcję filmu „Ziarno świadomości” i Kiermasz Wymiany Roślin. Imprezę zaplanowano w Skansenie Osadnictwa Nadwiślańskiego w Wiączeminie Polskim. W planie jest projekcja filmu, spotkanie autorskie z twórcami „Ziarna Świadomości”, warsztaty dotyczące zbioru i przechowywania nasion oraz Kiermasz Wymiany Nasion. Wstęp wolny.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.