Reklama

20 lat partnerstwa Gostynin-Langenfeld

Opublikowano:
Autor:

20 lat partnerstwa Gostynin-Langenfeld - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W weekend 29-30 września 2018 roku wspólnie burmistrzowie Frank Schneider i Paweł Kalinowski uhonorowali 20 lat partnerstwa miast Langenfeld-Gostynin ceremonią w muzeum miejskim Freiherr-vom-Stein-Haus w Langenfeld.

W weekend 29-30 września 2018 roku wspólnie burmistrzowie Frank Schneider i Paweł Kalinowski uhonorowali 20 lat partnerstwa miast Langenfeld-Gostynin ceremonią w muzeum miejskim Freiherr-vom-Stein-Haus w Langenfeld.

W okolicznościowym przemówieniu burmistrz Schneider przypomniał historię współpracy. Powiedział „(…) kontakty przerodziły się we wzajemną sympatię, sympatia w przyjaźń, a z przyjaźni narodziło się partnerstwo”. Burmistrz Kalinowski nawiązał zaś do początków osadnictwa niemieckiego w Gostyninie i jego trwałych śladów w dziejach miasta, także tych trudnych dla obu narodów – druga wojna światowa, niemieckie zbrodnie, jaki i wypędzenie Niemców na Zachód. Około 100 niemieckich rodzin z Gostynina i okolic znalazło po wojnie swoją nową ojczyznę w Langenfeld. Po oficjalnych przemówieniach burmistrz Kalinowski wpisał się do Złotej Księgi Miasta. Następnie burmistrzowie spotkali się w foyer muzeum z osobami, które tworzyły i piszą obecną historię partnerstwa.

Po południu delegacja gostynińska udała się do hali miejskiej, gdzie miały miejsce Miejskie Targi Rodziny. Na stoisku poświęconym wszystkim miastom partnerskim Langenfeld (Senlis, Montale, Ennis, Koethen) prowadzono rozmowy, w których gospodarz Gostynina zachęcał publiczność do odwiedzenia naszego miasta. Bezpośrednia dyskusja i kontakt z odwiedzającymi był świetną promocją Gostynina w Niemczech. W poniedziałek 1 października delegacja miasta Gostynina uczestniczyła w otwarciu wystawy pt. „20 lat partnerstwa Gostynin-Langenfeld”. Pomysłodawcą i twórcą wystawy był Uwe Augustin, historyk, członek Komitetu Partnerstwa Miasta Langenfeld. Pokazał na niej historię współpracy oraz obecnie realizowane projekty. Przygotował interesujące dokumenty i materiały z archiwum miejskiego, biblioteki, z prywatnych zbiorów, dotarł do naocznych świadków i przeprowadził z nimi kilkanaście wywiadów. Zaangażowanie w przygotowania oraz aranżację eksponatów wymagało poświęcenia wielu godzin. W podziękowaniu za wkład pracy i społeczne zaangażowanie burmistrz Kalinowski wyraził ogromne uznanie i przekazał autorowi drobny upominek. Wystawę będą mogli zwiedzać mieszkańcy Langenfeld jeszcze przez cały miesiąc.

Podczas wizyty delegacja odbyła wiele rozmów roboczych na temat wspólnie realizowanych obecnie projektów. Spotkała się z kierownictwem placówek i instytucji miejskich, m.in. Frankiem Theisem, dyrektorem Kopernikus-Realschule, aby omówić szczegóły dotychczasowej współpracy i nadać realny wymiar kolejnym wspólnym przedsięwzięciom.

Delegacja wizytowała również spółki miejskie, dostarczające wodę, energię i ciepło mieszkańcom miasta. Burmistrz Schneider zaprezentował obecnie prowadzone w mieście inwestycje, takie jak: pozyskiwanie energii z pomp wymiany ciepła, w tym ogrzewania energią pozyskaną z topnienia lodu, modernizacje ulic z wymianą oświetlenia na tzw. inteligentne latarnie, podłączenie wszystkich gospodarstw domowych do rozprowadzonych na terenie miasta światłowodów i zastosowania szerokiego pasma do transmisji danych, telefonii i sygnałów telewizyjnych w formie cyfrowej.

W środę 3 października 2018 roku przypadł 70. jubileusz nadania miastu Langenfeld praw miejskich. Uroczystości rozpoczęło nabożeństwo ekumeniczne na rynku miasta. Po modlitwie wszyscy udali się na obchody do hali miejskiej. Zgromadziła ona około tysiąca mieszkańców. Gośćmi Langenfeld były także delegacje ze wszystkich partnerskich miast.

Wspólnie wysłuchano przemówienia burmistrza Franka Schneidera, koncertu międzynarodowej orkiestry, stworzonej z uczniów szkół miejskich z Gostynina, Senlis i Langenfeld oraz występu artystycznego przygotowanego przez osoby niepełnosprawne. Po uroczystościach mieszkańcy i goście spotkali się na rynku, oglądając występy artystyczne i muzyczne. Wieczór uświetnił pokaz iluminacji świetlnych, tańczących fontann przy muzyce klasycznej.

Należy pogratulować włodarzom Langenfeld wzorowo przygotowanych uroczystości miejskich, świetnych inwestycji, wysokiego, nawet na warunki Niemiec, poziomu życia kulturalnego, społecznego i gospodarczego.

Źródło: Elżbieta Szubska-Bieroń

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE