Reklama

A jednak 18 Stycznia! IPN przekonał wojewodę

Opublikowano:
Autor:

A jednak 18 Stycznia! IPN przekonał wojewodę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uznał, że ul. 18 Stycznia pozostanie pod swoją pierwotną nazwą.

Po zasięgnięciu opinii Instytutu Pamięci Narodowej, wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera uznał, że ul. 18 Stycznia pozostanie pod swoją pierwotną nazwą. 

Przypomnijmy, że w myśl zarządzenia zastępczego wojewody z 13 grudnia ubiegłego roku, nowe nazwy nadano trzem gostynińskim ulicom. To skutek wprowadzonej przez rząd ustawy dekomunizacyjnej z 1 kwietnia 2016 roku o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki.

Zarządzenie wojewody objęło także ul. 18 Stycznia (data odwoływać miała się do "wyzwolenia" Gostynina przez Armię Czerwoną). Urząd Miasta Gostynina zdecydował więc, że ulica będzie nosić nazwę 1 Grudnia (data mordu gostynińskiej inteligencji w Woli Łąckiej). Przeciwna takiemu rozwiązaniu była jednak spora część mieszkańców ulicy, którzy złożyli do Rady Miejskiej ponad 100 podpisów. 28 grudnia rajcy podjęli uchwałę o przywrócenie pierwotnej nazwy ulicy, która odnosić ma się obecnie do 18 stycznia 1919 roku, czyli daty utworzenia Polskiego Czerwonego Krzyża. 

 22 stycznia wojewoda Zdzisław Sipiera zwrócił się do IPN - Komisji Ścigania Zbrodni Przeciwko Narodowi Polskiemu o wydanie opinii. Prezes Jarosław Szarek uznał, że uchwała Rady Miejskiej jest zgodna z ustawą dekomunizacyjną, Na początku tygodnia do Biura Rady trafiła decyzja wojewody.

- W związku z wydaniem przez Instytut Pamięci Narodowej pozytywnej opinii, dotyczącej nazwy ulicy 18 Stycznia w Gostyninie, przyjętej uchwałą nr 360/LXX/2017 Rady Miejskiej w Gostyninie z dnia 28 grudnia 2017 r. w sprawie zmiany nazwy ulicy organ nadzoru uznał, że brak jest podstaw do stwierdzenia nieważności ww Uchwały - czytamy w piśmie. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE