Jak już pisaliśmy, Prokuratura Okręgowa w Płocku przez kilka miesięcy prowadziła prace przygotowawcze i gromadziła materiały dotyczące fuzji Orlenu z Lotosem.
W środę 6 marca, do biur Orlenu w Płocku, Warszawie i Gdańsku wkroczyli funkcjonariusze ABW, którzy zabezpieczają materiały dowodowe w sprawie połączenia Orlenu z Grupą Lotos.
Jak zdradza Monika Mieczykowska, zastępca prokuratora okręgowego w Płocku w rozmowie z Polską Agencja Prasową, trwają przeszukania, które dotyczą wszystkich dokumentów mających związek z fuzją.
Przypomnijmy, postępowanie zostało wszczęte w styczniu 2024 roku. Do płockiej prokuratury wpłynęły zawiadomienia o nieprawidłowościach przy przeprowadzeniu fuzji. Składali je m.in. politycy - poseł Agnieszka Pomaska czy Michał Kobosko - oraz akcjonariusze spółki.
- Postanowieniem z dnia 22 stycznia 2024 roku wszczęto śledztwo w sprawie zdarzenia zaistniałego w okresie od 2018 roku do listopada 2022 roku w Płocku i Warszawie, nadużycia udzielonych uprawnień i niedopełnienia obowiązków przez członków zarządów PKN ORLEN, a także przez inne osoby zobowiązane do zajmowania się sprawami majątkowymi spółki, w związku z przygotowaniem, prowadzeniem negocjacji i podpisaniem umowy związanej z procesem połączenia PKN ORLEN z Grupą LOTOS oraz podpisania kolejnej umowy zbycia, po rażąco zaniżonej cenie, udziałów w spółkach wchodzących w skład Grupy LOTOS na rzecz saudyjskiego podmiotu Saudi Aramco.
- mówiła w rozmowie z PortalemPłock Iwona Śmigielska-Kowalska, rzeczniczka prasowa Prokuratury Okręgowej w Płocku.
Te działania miały doprowadzić do szkody majątkowych nie mniejszych niż 4 miliardy złotych.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.