Reklama

Afera z Budżetem Obywatelskim: internauci atakują, burmistrz wyjaśnia

Opublikowano:
Autor:

Afera z Budżetem Obywatelskim: internauci atakują, burmistrz wyjaśnia - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Skrajne emocje wśród internautów wywołała decyzja burmistrza w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Paweł Kalinowski odrzucił bowiem połowę zgłoszonych projektów. Mieszkańcy pytają: dlaczego aż 10 pomysłów uzyskało negatywną opinię? "Widzi mi się" urzędników, czy może rzetelna weryfikacja? Włodarz wyjaśnia.

Skrajne emocje wśród internautów wywołała decyzja burmistrza w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2018 rok. Paweł Kalinowski odrzucił bowiem połowę zgłoszonych projektów. Mieszkańcy pytają: dlaczego aż 10 pomysłów uzyskało negatywną opinię? "Widzi mi się" urzędników, czy może rzetelna weryfikacja? Włodarz wyjaśnia.

Oto pełna treść uzasadnienia, która wczoraj wieczorem pojawiła się na facebookowym profilu Pawła Kalinowskiego. 

Po przeprowadzeniu pierwszego etapu konsultacji społecznych z mieszkańcami w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2018 r. informuję, że do Urzędu Miasta Gostynina wpłynęło 20 projektów mieszkańców Gostynina.
Wszystkie w/w projekty zostały bardzo rzetelnie zweryfikowane przez urzędników pod względem m.in. braku sprzeczności z planami zagospodarowania przestrzennego i innymi przepisami prawa, rzeczywistego kosztu realizacji projektu i braku podobnego/ bliźniaczego projektu realizowanego przez Gminę Miasta Gostynina, jednostkę miejską lub spółkę komunalną, którego realizacja rozpoczęłaby się lub rozpocznie przed dniem zgłoszenia projektu. W wyniku tej analizy 10 projektów zostało zakwalifikowanych do poddania do głosowania. 10 projektów nie zakwalifikowało się do dalszego etapu z uwagi na:
1.)Projekt pod nazwą: „Modernizacja miasteczka rowerowego, ul. Gen. Józefa Bema 23” – lider nie wskazał w formie szczegółowej kalkulacji kosztów uwzględniającej m.in. umów z wykonawcami, koszty materiałów, koszty robocizny, koszty sprzętu. Wskazał jedynie koszt całego zadania, bez kalkulacji kosztów poszczególnych etapów przedsięwzięcia, które scedował na urzędników, choć leży to tylko i wyłącznie w gestii lidera;
2.)Projekt pod nazwą: „Roller – Nightskating w Gostyninie” – lider nie przewidział pełnych kosztów, które impreza może generować m.in. kosztów ochrony, służby medycznej czy zabezpieczenia imprezy;
3.)Projekt pod nazwą: „Budowa placu zabaw na os. Prusa” – zaproponowane przez lidera działki na osiedlu Prusa o nr ewidencyjnych: 5548/1, 5546/1, 5377 są niezgodne z planem zagospodarowania przestrzennego obowiązującym na tym terenie, gdyż znajdują się w planowanych pasach drogowych. Ponadto pozostałe działki wskazane w projekcie pod lokalizację placu zabaw położone są na terenach przeznaczonych pod zabudowę mieszkaniową;
4.)Projekt pod nazwą „Modernizacja placu zabaw na os. Dmowskiego – Wojska Polskiego” – lider nie wskazał w formie szczegółowej kalkulacji kosztów uwzględniającej m.in. umów z wykonawcami, koszty materiałów, koszty robocizny, koszty sprzętu. Wskazał jedynie koszt całego zadania, bez kalkulacji kosztów poszczególnych etapów przedsięwzięcia, które scedował na urzędników, choć leży to tylko i wyłącznie w gestii lidera.
5.)Projekt „Impreza Disco Polo – Gostynin” – lider nie przewidział pełnych kosztów które impreza może generować m.in. kosztów ochrony, służby medycznej czy zabezpieczenia imprezy. Ponadto podobne zadanie ma zaplanowane do realizacji jednostka miejska, co jest sprzeczne z zasadami zawartymi w Zarządzeniu nr 118/2017 w sprawie przeprowadzenia konsultacji.
6.)Projekt „Strefa Kibica” – lider nie przewidział pełnych kosztów, które impreza może generować m.in. kosztów licencji, ochrony, służby medycznej czy zabezpieczenia.
7.)Projekt „Modernizacja / budowa placu zabaw na os. Targowa” – lider nie wskazał w formie szczegółowej kalkulacji kosztów uwzględniającej m.in. umów z wykonawcami, koszty materiałów, koszty robocizny, koszty sprzętu. Wskazał jedynie koszt całego zadania, bez kalkulacji kosztów poszczególnych etapów przedsięwzięcia, które scedował na urzędników, choć leży to tylko i wyłącznie w gestii lidera. Ponadto lider nie wskazał lokalizacji projektu tzn. nie oznaczona została nieruchomość na której ma być zlokalizowany plac zabaw.
8.)Projekt „Modernizacja placu zabaw na os. Wojska Polskiego” – lider nie wskazał w formie szczegółowej kalkulacji kosztów uwzględniającej m.in. umów z wykonawcami, koszty materiałów, koszty robocizny, koszty sprzętu. Wskazał jedynie koszt całego zadania, bez kalkulacji kosztów poszczególnych etapów przedsięwzięcia.
9.)Projekt „Usiądź, odpocznij, porozmawiaj – zakup ławek i koszy na śmieci” – projekt jest niezgodny z §4 ust. 4 zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.
10.)Projekt „Budowa placu zabaw przy ul. Bierzewickiej 57” – projekt jest niezgodny z §4 ust. 4 zasad i trybu przeprowadzania konsultacji społecznych w sprawie Budżetu Obywatelskiego na 2018 r.
Zachęcam do głosowania na projekty, które przeszły weryfikację, a liderów przyszłorocznych projektów zachęcam do bardziej rzetelnego, szczegółowego przygotowania wniosków do Budżetu Obywatelskiego na 2019 rok.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE