Reklama

Afrykański pomór świń coraz bliżej Gostynina?

Opublikowano:
Autor:

Afrykański pomór świń coraz bliżej Gostynina? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Czy afrykański pomór świń zbliża się do naszego regionu? Nie można tego wykluczyć, a informacje na ten temat podają portale zajmujące się tematyką rolniczą. Sprawa wygląda poważnie, bowiem ze statystyk wynika, że wirus ASF przesuwa się ze wschodu na zachód Polski.

Czy afrykański pomór świń zbliża się do naszego regionu? Nie można tego wykluczyć, a informacje na ten temat podają portale zajmujące się tematyką rolniczą. Sprawa wygląda poważnie, bowiem ze statystyk wynika, że wirus ASF przesuwa się ze wschodu na zachód Polski.

- W ostatnim czasie padłe chore dziki znaleziono w Puszczy Kampinoskiej, niewiele ponad 100 kilometrów od Kutna, gdzie mieści się największa ubojnia trzody chlewnej w Polsce, Pini Polonia. Jest to region kraju, zwany zagłębiem trzodziarstwa – podaje portal cenyrolnicze.pl

Ta informacja najbardziej niepokoi hodowców, którzy już teraz obawiają się o swoje interesy i dochody. Oprócz wspomnianej Puszczy Kampinoskiej, dziesięć martwych dzików zarażanych afrykańskim pomorem świń znaleziono w okolicach Warszawy. Na szczęście jak dotąd (według danych Głównego Inspektoratu Weterynarii), w powiecie kutnowskim ani w żadnym z powiatów ościennych nie odnotowano przypadków ASF. Czy to oznacza, że nie mamy się czego obawiać?

Wszystko wygląda tym bardziej poważnie, że choroba może rozprzestrzeniać się po terenie Polski w niekontrolowany sposób, a wszystko przez działania niektórych samorządów. Tak przynajmniej wynika ze stanowiska Stowarzyszenia Polskich Producentów Trzody Chlewnej „Forum TCH”, które złożyło do prokuratury zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Sprawa dotyczy przewiezienia dzików z Legionowa do Puszczy Kozienickiej bez badania zwierząt na obecność wirusa afrykańskiego pomoru świń.

Portal cenyrolnicze.pl podaje, według Stowarzyszenia Polskich Producentów Trzody chlewnej "Forum TCH", transport dzików z Legionowa przez Wisłę, w czasie, kiedy służby nie radzą sobie z walką z ASF, nie mieści się w granicach zdrowego rozsądku. Dziki powinny być transportowane pod nadzorem lekarza weterynarii przez wyspecjalizowaną  firmę, która takiego lekarza zatrudnia.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE