Reklama

Reklama

Będzie łatwiej o pozwolenie na broń w Polsce? Jest projekt ustawy

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Będzie łatwiej o pozwolenie na broń w Polsce? Jest projekt ustawy - Zdjęcie główne

Grupa posłów złożyła w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Grupa posłów PiS i Kukiz'15 niedawno złożyła w Sejmie projekt ustawy o broni i amunicji. Ma on na celu uproszczenie procedury przyznawania pozwoleń oraz odejście od "uznaniowości" organu wydającego pozwolenie.

Reklama

Polska to jedno z państw o najbardziej ograniczonym dostępie obywateli do posiadania broni. Obecnie w Polsce legalną broń posiada ponad 420 tys. osób. 

Kto może uzyskać stosowne pozwolenie? Określają to przepisy ustawy o broni i amunicji z 21 maja 1999 r.:

- ukończone 21 lat

- stałe miejsce zamieszkania w Polsce

- pełna zdolność do czynności prawnych

- posiadanie zdolności fizycznej i psychologicznej do posiadania broni, potwierdzone orzeczeniem lekarskim i psychologicznym

- opinia Komendanta Komisariatu Policji (odpowiednio do miejsca zamieszkania)

- osoba nie może być skazana prawomocnym orzeczeniem sądu za przestępstwa umyślne

Pozwolenie na broń. Do jakich celów?

Pozwolenie można uzyskać m.in. do celów łowieckich, sportowych, kolekcjonerskich,  szkoleniowych, ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, rekonstrukcji historycznych.

Zainteresowany, jeśli uzyska pozytywną opinię komendanta, musi zdać egzamin. Część teoretyczna to znajomość przepisów posiadania broni, ustawy, przepisów kodeksu karnego, które dotyczą użytkowania broni.

Natomiast część praktyczna dotyczy m.in. prawidłowego rozkładania i składania broni, ładowania amunicji, zabezpieczania, odbezpieczania, dochodzi także sprawdzian strzelecki.

Cała procedura nie jest darmowa, wiąże się ze sporymi wydatkami, które mogą przekroczyć nawet 2 tys. zł.

Co chce zmienić grupa posłów PiS i Kukiz'15?

- Proponowana nowa ustawa ma zastąpić obecnie obowiązującą ustawę z 21 maja 1999 r. o broni i amunicji. Zmiana ma być podyktowana chęcią odblokowania dostępu do broni palnej dla praworządnych obywateli, pełnoletnich i zdrowych psychicznie, poprzez - przede wszystkim - ostateczną likwidację uznaniowości policyjnej - informuje gazetaprawna.pl. 

W wydawanie pozwoleń włączeni mają być wojewodowie.

Innym celem jest dostosowanie do dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady z 2021 r. w sprawie kontroli nabywania i posiadania broni. Posłowie proponują likwidację pozwoleń "do celu" na rzecz pozwoleń na daną kategorię broni (właśnie zgodnie z dyrektywą).

Nowy projekt zakłada, że łatwiejszy dostęp będzie dla żołnierzy, w tym także Terytorialsów z WOT (np. zwolnienie z badań i egzaminów).\

Projekt ustawy o broni i amunicji. Bez badań okresowych?

Autorzy projektu argumentują, by zamiast badań okresowych wprowadzić monitoring w czasie rzeczywistym stanu zdrowia posiadaczy broni. lekarz miałby obowiązek zgłosić fakt schorzenia, uniemożliwiającego posiadanie broni przez daną osobę.

Co ciekawe - jaki pisze money.pl - autorzy projektu zakładają, że nowe rozwiązania zwiększyłyby obroty na rynku w sektorze broni i akcesoriów. 

- Politycy przewidują także utworzenie nowych miejsc pracy. Zakładają, że przy utworzeniu średnio jednej strzelnicy w powiecie i jednego ośrodka w województwie powstanie minimum 2,5 tys. miejsc pracy - podkreśla money.pl.

 

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy