Kardynał Karol Wojtyła został wybrany papieżem Kościoła katolickiego 16 października 1978 roku. Pontyfikat Jana Pawła II trwał 27 lat - zmarł 2 kwietnia 2005 roku.
Dla milionów Polaków Jan Paweł II jest autorytetem moralnym. Papież niewątpliwie przyczynił się do upadku komunizmu, był pierwszym papieżem, który odwiedził synagogę i meczet, a w czasie swojego pontyfikatu odbył 104 zagraniczne pielgrzymki. Zainicjował Światowe Dni Młodzieży, zawsze przemawiał do młodzieży. Rysą na autorytecie Jana Pawła II są oskarżenia o tuszowanie pedofilii w Kościele katolickim, także w Polsce.
Dla wielu Polaków Jan Paweł II mimo to wciąż pozostaje autorytetem, choć nie jest nim dla coraz większej rzeszy młodych osób.
Biskup Milewski: nie ogłaszajcie "odjaniepawlenia"
Biskup Milewski w niedzielę 15 października udzielał sakramentu bierzmowania w parafii Szyszki (powia pułtuski). Zwrócił się do młodzieży.
- Proszę was młodych, abyście nie traktowali Jana Pawła II jak reliktu przeszłości czy publicznie ogłaszali „odjaniepawlania" - czytamy na stronie Diecezji Płockiej. - - Mówię o tym zawsze, gdy mam taką okazję: jestem dumny z tego, że należę do Pokolenia JP II, że ja i moi rówieśnicy wzrastaliśmy w czasie tamtego pontyfikatu, że ten Papież nas kształtował. Niech więc z duchowego i intelektualnego lenistwa nie ogarnia nas „grzech niepamięci” o tym, co św. Jan Paweł II, papież, pielgrzym, świadek i prorok, zrobił dla dobra naszej Ojczyzny i całego świata – poprosił bp Milewski.
Jak relacjonuje strona Diecezji Płockiej, biskup wskazywał, że pewne środowiska podważają sens i rangę tamtego pontyfikatu oraz nakręcają hejt na Jana Pawła II.
- Dziś, w XXIII Dniu Papieskim proszę was, zwłaszcza młodych, abyście nie traktowali Jana Pawła II jak reliktu przeszłości czy publicznie ogłaszali „odjaniepawlanie”. Nie rezygnujcie z katechezy szkolnej, na której poznajecie Jezusa i tych, którzy Go wam głoszą. Nie porzucajcie wiary - zaapelował do ludzi młodych.
Biskup Milewski apelował też do młodzieży, aby "wybierali Jezusa codziennie".
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.