Reklama

Caravaning - co musisz wiedzieć?

Opublikowano:
Autor:

Caravaning - co musisz wiedzieć? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Karawaning, czyli zwiedzanie świata kamperem, daje możliwość podróżowania bez wyznaczonego planu, będąc niezależnym od osób trzecich, nie trzymając się wypełnionego po brzegi harmonogramu. Jest to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy nie boją się wyzwań i są w stanie odnaleźć się w każdej sytuacji, w jakiej się znajdą.

Karawaning, czyli zwiedzanie świata kamperem, daje możliwość podróżowania bez wyznaczonego planu, będąc niezależnym od osób trzecich, nie trzymając się wypełnionego po brzegi harmonogramu. Jest to dobra opcja dla wszystkich tych, którzy nie boją się wyzwań i są w stanie odnaleźć się w każdej sytuacji, w jakiej się znajdą.

Aby móc uprawiać ten rodzaj turystyki trzeba kupić lub wynająć kamper lub przyczepę kempingową – co kto woli. Do wybranego pojazdu można zabrać całą rodzinę i pojechać na wakacje lub krótki weekend za miastem. Poniżej odpowiadamy na najczęściej zadawane pytania przez osoby dopiero co rozpoczynające swoją przygodę z karawaningiem.

Czy trzeba mieć specjalne prawo jazdy na kamper?

Przyjęło się, że do prowadzenia kampera wystarczy prawo jazdy kat. B, pod warunkiem, że waga samochodu wraz z przyczepą nie przekracza 750 kg. Jeśli przyczepa jest cięższa, wymagane jest prawo jazdy kat. B+E. Policjanci w Polsce i za granicą za brak wspomnianych uprawnień, przy prowadzeniu pojazdu cięższego niż 750 kg chcą karać mandatem. Trzeba jednak wiedzieć, że dzięki „Konwencji wiedeńskiej o ruchu drogowym”, nie mają takiego prawa.

Z dodatku do „Konwencji...” wynika, że w momencie, gdy nasza przyczepa waży więcej niż 750 kg, ale i tak jest lżejsza od samochodu a największa dopuszczalna masa nie przekracza 3 500 kg, możemy prowadzić będąc w posiadaniu wyłącznie prawa jazdy kat. B.

Z jaką prędkością powinien poruszać się kamper?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić w dowodzie rejestracyjnym, jak został zarejestrowany pojazd oraz wziąć pod uwagę, czy ciągnie za sobą przyczepę lub naczepę, gdyż od tego zależy dopuszczalna prędkość, z jaką może poruszać się kamper i samochód ciągnący przyczepę/naczepę.

Z Art. 20 Prawa o Ruchu Drogowym wynika, że samochód z przyczepą lub kamper o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t i ponad 3,5 t, w obszarze zabudowanym może poruszać się w godzinach od 5:00 do 23:00 z prędkością 50 km/h i w godzinach 23:00-5:00 – 60 km/h.

Jakie ubezpieczenie wybrać dla kampera?

Najlepiej cały pakiet ubezpieczeń, np. Motorhome Insurance, zawierający obowiązkowe OC oraz AC, Assistane i NNW. Tylko pełny zestaw polis jest w stanie zapewnić nam kompleksową ochronę podczas podróży kamperem, w trasie i poza nią. Z tytułu ubezpieczenia otrzymamy wsparcie techniczne, medyczne, informacyjne i prawne zawsze wtedy, gdy będziemy tego potrzebować, jak i uzyskamy stosowne odszkodowanie za ewentualne szkody.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE