Reklama

Reklama

Caritas Diecezji Płockiej musi zwrócić kilkanaście milionów złotych. Zapadły dwa wyroki

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Wikipedia/Pixabay

Caritas Diecezji Płockiej musi zwrócić kilkanaście milionów złotych. Zapadły dwa wyroki - Zdjęcie główne

foto Wikipedia/Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak podaje portal OKO. Press, Caritas Płocki musi zwrócić Państwowemu Funduszowi Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych około 19 milionów złotych. Caritas zwrócił się do Sądu Najwyższego, a do tego czasu wykonanie jednego z wyroków zostało zawieszone.

Reklama

Chodzi o sprawę sprzed 15 lat. W latach 2006-08 Caritas Płocki otrzymał dofinansowanie z PFRON-u na projekty aktywizujące osoby niepełnosprawne. Centrum Psychologiczno-Pastoralne Metanoia realizowało program „Serce-Sercu. Centrum Usług Doradczych”, a dofinansowanie przyznał m.in. PFRON. W 2014 roku zapadły wyroki skazujące, a PFRON jeszcze wcześniej zażądał zwrotu pieniędzy. O sprawie i procederze szeroko pisaliśmy kilka lat temu.

- Z materiału dowodowego wynikało na przykład, że z porad dotyczących aktywizacji zawodowej korzystali przykuci do łóżek podopieczni domów opieki społecznej czy osoby głuchonieme - pisaliśmy w 2014 roku. 

Jak informuje OKO.press, Caritas Diecezji Płockiej w 2021 roku przegrał 2 procesy - wyrok w pierwszej sprawie zapadł 30 kwietnia, a w drugiej 21 września. Decyzje Sądu Apelacyjnego w Warszawie skutkują koniecznością zwrotu ponad 11 mln złotych plus odestki. Dziennikarze portalu obliczyli, że łączna kwota, którą zwrócić musi Caritas, to ponad 19 mln złotych. 

- Sąd zasądził od Caritas Diecezji Płockiej na rzecz PFRON kwoty - odpowiednio - 9.059.899,37 zł oraz 2.298.116,85 zł. Zasądzona kwota główna jest równa wysokości przekazanego przez Fundusz dofinansowania i należy ją powiększyć o odsetki, liczone od marca 2013 r. - potwierdza Elżbieta Grzybowska, rzeczniczka prasowa Kurii Płockiej. - Zaznaczamy, że Sąd Apelacyjny nie uwzględnił sporządzonej na polecenie sądu I instancji opinii biegłego, który stwierdził, że z całej przyznanej przez PFRON sumy, wyłącznie kwota 1.986.250,03 zł wydana została przez Caritas niezgodnie z celem umów. 

Rzeczniczka podkreśla, że podpisanie umów i realizacja projektów nastąpiło przed objęciem diecezji płockiej przez biskupa Piotra Liberę. Piotr Libera biskupem płockim został w maju 2007 roku. Wcześniej funkcję biskupa pełnił Stanisław Wielgus. 

- W odniesieniu do rozstrzygnięć z dnia 21 września br. decyzja o ewentualnej skardze kasacyjnej podjęta zostanie po otrzymaniu od Sądu Apelacyjnego pisemnego uzasadnienia wyroku - informuje Grzybowska.

Od kwietniowego wyroku Caritas Diecezji Płockiej odwołał się już do Sądu Najwyższego. Do czasu rozpatrzenia skargi wykonanie wyroku zostało wstrzymane.

Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy