reklama
reklama

Chcecie zobaczyć nowe statystyki nowotworowe Płocka w porównaniu z innymi miastami? No cóż...

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Chcecie zobaczyć nowe statystyki nowotworowe Płocka w porównaniu z innymi miastami? No cóż... - Zdjęcie główne

zdjęcie poglądowe | foto Pixabay

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościKrajowy Rejestr Nowotworów to ogólnopolska baza danych o nowotworach, prowadzona przez Narodowy Instytut Onkologii. Od początku XXI wieku dostępna jest w internecie.
reklama

Dane KRN są aktualizowane co roku, ale z dużym 2-3 letnim opóźnieniem. Najnowsze opublikowane dotyczą roku 2021.

Zachorowalność na nowotwory w Płocku i okolicy to temat dla mieszkańców niezwykle ważny.

- Niestety, począwszy od roku 2020 KRN zmienił zakres publikowanych danych. Nie są już publikowane łączne statystyki ilościowe, dotyczące zachorowalności i zgonów nowotworowych w podziale na powiaty. Publikowane dane uniemożliwiają dokonywania porównań pomiędzy poszczególnymi powiatami - podkreśla Artur Jaroszewski, płocki radny miejski.

Przygotował interpelację w tej sprawie.

reklama

- Dane były bardzo szczegółowe i wiarygodne, z podziałem na województwa i powiaty, zgony i zachorowalność, rodzaje nowotworów i przedziały wiekowe pacjentów. Można było dokonywać porównań zachorowalności i umieralności mieszkańców poszczególnych powiatów - czytamy w interpelacji, złożonej w płockim ratuszu.

Niestety, teraz takiej możliwości już nie ma, nie wiemy, jaka jest sytuacja, dane nie pozwalają na porównanie między miastami czy powiatami.

Potwierdzili to eksperci z Instytutu Badawczego IPC, którzy tworzyli w ostatnich miesiącach dla Urzędu Miasta Płocka opracowanie „Polityka Zdrowotna Miasta Płocka do 2030 roku wraz z mapą potrzeb zdrowotnych”. Ich analiza porównawcza dotyczyła jedynie okresu 1999-2019, bo nowsze dane nie były  dostępne.

reklama

- Ponieważ porównania z innymi miastami i powiatami, zwłaszcza w zakresie zgonów na nowotwory dróg oddechowych, od wielu lat wypadają dla Płocka źle, powinniśmy dążyć do ich szczegółowego monitorowania i analizowania - zaznacza radny.

Prosi o odpowiedź na pytanie, czy ktokolwiek w Urzędzie Miasta Płocka posiada wiedzę, dlaczego KRN zmienił od roku 2020 sposób publikowania danych?

reklama

- Jeżeli nie, proszę o oficjalne wystąpienie Prezydenta Miasta Płocka do Ministra Zdrowia, Narodowego Instytutu Onkologii / KRN i parlamentarzystów ziemi płockiej z pytaniem: dlaczego od roku 2020 zaprzestano publikacji danych analogicznych jak w okresie 1999-2019 oraz kto i kiedy podjął decyzję w tym zakresie? - dodaje Artur Jaroszewski.

Czekamy na odpowiedź ratusza na interpelację.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy
reklama