Propozycja dotyczy także wynajmu pomieszczeń z przeznaczeniem na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Zakładu Karnego w Płocku oraz Oddziału Zewnętrznego w Płońsku.
W Płocku przy ul. Sienkiewicza 22 wydzielono pomieszczenie użytkowe o powierzchni 240 mkw., a w Płońsku przy ul. Warszawskiej 49 jest to ponad 56 mkw. Mogą one zostać wykorzystane jako miejsca pracy skazanych.
- Pomieszczenie w Płocku usytuowane jest w piwnicy budynku oraz jest monitorowane, natomiast pomieszczenie na terenie Oddziału Zewnętrznego znajduję się na parterze, z możliwością założenia monitoringu - czytamy w informacji ZK.
Pomieszczenia posiadają dostęp do mediów (wyposażone są w wodę, energię elektryczną, oświetlenie). Przedsiębiorca zainteresowany podjęciem współpracy zobowiązany byłby do pokrycia kosztów wynajmu pomieszczeń i zużywanych mediów.
Jakie są korzyści z zatrudnienia skazanych? Brak indywidualnych umów o pracę, skazany nie staje się pracownikiem zatrudnionym w rozumieniu prawa pracy, ale pracodawca podpisuje umowę z dyrektorem jednostki.
Pracodawca nie płaci za czas nieobecności skazanego w pracy, nie są stosowane przepisy prawa pracy (z wyjątkiem przepisów dotyczących czasu pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy), wynagrodzenie naliczane jest proporcjonalnie do faktycznie przepracowanych godzin bez względu na powody nieobecności.
- Rozliczanie za pracę odbywa się za pośrednictwem jednostki penitencjarnej – pracodawca sporządza jedynie listę płac skazanych oraz przesyła na konto kwotę stanowiącą sumę wynagrodzenia wszystkich zatrudnionych. A obliczenia, potrącenia i odprowadzania do US składek na podatek dochodowy dokonuje jednostka penitencjarna - informuje ZK.
Obowiązuje zasada, że wynagrodzenie musi być w wysokości co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę.
Pracodawca jest zwolniony z obowiązku odprowadzania składki zdrowotnej za zatrudnienie osoby pozbawionej wolności, ma prawo wnioskowania o zmianę miejsca i rodzaju pracy lub o wycofanie z zatrudnienia osoby pozbawionej wolności bez zachowania formy i terminów przewidzianych w prawie pracy.
Komentarze (0)
Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.