Reklama

Co dalej z pamiątkową tablicą? Sprawa ma trafić do sądu!

Opublikowano:
Autor:

Co dalej z pamiątkową tablicą? Sprawa ma trafić do sądu! - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak się okazuje, coraz większa grupa mieszkańców Gostynina zwraca się do burmistrza z prośbą o przywrócenie tablicy pamiątkowej przy ul. Floriańskiej, która upamiętnia osoby zamordowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W związku z tym, że tablica nadal nie widnieje na swoim starym miejscu, burmistrz Paweł Kalinowski zapowiedział, że jeszcze w styczniu sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

Jak się okazuje, coraz większa grupa mieszkańców Gostynina zwraca się do burmistrza z prośbą o przywrócenie tablicy pamiątkowej przy ul. Floriańskiej, która upamiętnia osoby zamordowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej. W związku z tym, że tablica nadal nie widnieje na swoim starym miejscu, burmistrz Paweł Kalinowski zapowiedział, że jeszcze w styczniu sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

W miejscu, gdzie kiedyś znajdowała się wyjątkowa tablica, która upamiętniała osoby zamordowane przez hitlerowców w czasie II wojny światowej, znajduje się tam obecnie rozbudowany budynek. Oburzeni Gostynianie kierujący do włodarza miasta swoje pisma uważając, że tablica jest nieodłączną częścią historii naszego miasta, którą należy z wielkim szacunkiem pielęgnować, dlatego bezwzględnie powinna znaleźć się na dawnym miejscu. Właściciel zobowiązał się na piśmie, że po zakończeniu inwestycji dokona umieszczenia tablicy na elewacji rozbudowanego budynku, od czego się obecnie uchyla. W związku z tym, jak zapowiada burmistrz Paweł Kalinowski, jeszcze w styczniu sprawa zostanie skierowana na drogę sądową.

Przypomnijmy, że pod koniec grudnia 2016 roku burmistrz Paweł Kalinowski wystosował do właścicieli nieruchomości wezwanie do usunięcia naruszenia służebności gruntowej, powołując się na paragraf 8 umowy zawartej w formie aktu notarialnego z 8 października 2014 roku, w której widnieje zapis o: umieszczeniu na elewacji rozbudowanego budynku tablicy pamiątkowej znajdującej się dotychczas na działce gruntowej o numerze ewidencyjnym 2810/20, prawie nieodpłatnego korzystania w zakresie składania przed tablicą wieńców, kwiatów i zapalania zniczy oraz prawie nieodpłatnego korzystania w zakresie niezbędnym do dokonywania konserwacji tablicy. Oświadczenie burmistrza spotkało się ze stanowczym odzewem właściciela działki, na której znajdowała się kiedyś tabliczka. Jak uważa właściciel działki Andrzej Sierakowski, w tymże akcie notarialnym burmistrz Gostynina wyraził zgodę na korzystanie z pasa drogi ulicy Floriańskiej i ulicy Wacława Kujawy w zakresie zgodnym z załącznikiem mapowym i protokołem uzgodnień. Niestety, burmistrz nie wywiązał się ze swoje zobowiązania, co spowodowało złożenie przez właściciela działki oświadczenia o uchyleniu się od skutków prawnych od złożonego oświadczenia dotyczącego ustanowienia przedmiotowej służebności w dniu 11 czerwca 2015 r. Wobec nie wywiązania się przez burmistrza ze złożonego zobowiązania w akcie notarialnym, właściciel nieruchomości był zmuszony do dokonania kosztownych modyfikacji projektu budynku, co skutkowało zmniejszeniem powierzchni użytkowej budynku o około 36 metrów kwadratowych.

Gdzie natomiast znajduje się obecnie zabytkowa tablica? Na czas prowadzonej inwestycji rozbudowy została przez właściciela nieruchomości przekazana na przechowanie Urzędowi Miasta Gostynina.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE