Reklama

Co to jest PIT? Podmioty, złożenie i daty.

Opublikowano:
Autor:

Co to jest PIT? Podmioty, złożenie i daty. - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Większość podatników zdaje sobie sprawę, że rozpoczynając swoją pracę zarobkową, będą oni osiągać przychody (i możliwe dochody). W związku z powyższym, zrodzą się specjalne obowiązki wobec krajowej administracji podatkowej. Za osiąganie dochodów na terenie Polski, generalnie należy odprowadzić do budżetu Państwa odpowiednie daniny – tak zwane podatki. Czym jest więc PIT? Jakich podmiotów dotyczy? Jak i kiedy go złożyć?

Większość podatników zdaje sobie sprawę, że rozpoczynając swoją pracę zarobkową, będą oni osiągać przychody (i możliwe dochody). W związku z powyższym, zrodzą się specjalne obowiązki wobec krajowej administracji podatkowej. Za osiąganie dochodów na terenie Polski, generalnie należy odprowadzić do budżetu Państwa odpowiednie daniny – tak zwane podatki. Czym jest więc PIT? Jakich podmiotów dotyczy? Jak i kiedy go złożyć?

Co to jest PIT?

Termin PIT, to skrót od angielskiej nazwy Personal Income Tax, co w dosłownym tłumaczeniu oznaczać będzie podatek osobisty lub podatek od dochodów osobistych. Polskim odpowiednikiem prawnym więc jest więc podatek dochodowy od osób fizycznych, który reguluje ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Odpowiadając na pytanie „co to jest PIT”, można jednak odpowiedzieć inaczej. Patrząc z perspektywy rozumienia potocznego, poprzez PIT zwykło się nazywać specjalne druki podatkowe, przygotowywane przez Ministerstwo Finansów. Taki dokument podatnik składa najczęściej raz na rok, deklarując w nim swoje przychody oraz obliczając należny podatek.

Kogo dotyczy PIT?

Jedną z ważniejszych kwestii, powiązanych z zagadnieniem co to jest PIT, jest określenie podmiotów zobowiązanych do jego uiszczania lub w drugim rodzaju rozumienia - do jego składania (jako dokumentu). PIT swoimi obowiązkami dotyczy osób fizycznych, czyli tak zwanego przeciętnego obywatela. Nie będzie dotyczyć osób prawnych. W przypadku osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą, nadal będą oni zobowiązani zapłacić lub złożyć PIT. Zakres obowiązków podatkowych zależeć będzie, między innymi od miejsca zamieszkania danego podatnika oraz od miejsca stanowiącego źródło osiąganych dochodów. W skrócie, osoby zamieszkujące na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej, będą objęte nieograniczonym obowiązkiem podatkowym, natomiast osoby posiadające miejsce zamieszkania poza Polską - ograniczonym obowiązkiem podatkowym (np. wyłącznie co do dochodów osiąganych w Polsce).

Deklaracje podatkowe PIT, rodzaje i terminy

Zadając pytanie co to jest PIT, większość osób skojarzy go z deklaracją podatkową. Warto jednak pamiętać, że istnieją różne PIT’y. Można odróżnić je po nazwach, które zawierają kolejne numery nadawane przez ustawodawcę - np. najpopularniejsze PIT-36, PIT-37, PIT-28 i tak dalej. W każdym przypadku podatnik powinien sprawdzić, która deklaracja go dotyczy. Mają one bowiem różne terminy maksymalne do złożenia. Może to być 31 stycznia roku następnego, może być 30 kwietnia oraz inne.

Sposoby przygotowania i złożenia deklaracji

Podatnik może złożyć swój PIT w różny sposób. Po pierwsze, istnieje możliwość tradycyjnego wypełnienia formularza (na papierze) i złożenia go bezpośrednio, osobiście w urzędzie. Po drugie, można go wypełnić tradycyjnie oraz przesłać pocztą (listem poleconym). Po trzecie zaś, PIT można przygotować na komputerze (elektronicznie) za pomocą specjalnych aplikacji finansowo – księgowych i przesłać do organów przez Internet. Bez względu na wybraną formę warto pamiętać o pracy na aktualnych dokumentach / formularzach oraz przygotowaniu go w określonym przez ustawodawcę terminie.

Podsumowanie

Reasumując można stwierdzić, że prawidłową odpowiedzią na pytanie „co to jest PIT?” było by stwierdzenie, że PIT jest obowiązkiem podatnika. Zarówno obowiązkiem przygotowania, jak i złożenia deklaracji oraz zapłaty odpowiedniego podatku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE