Reklama

Co wiedzieć o przeprowadzce do Niemiec?

Opublikowano:
Autor:

Co wiedzieć o przeprowadzce do Niemiec? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Każdy kraj ma swoją własną specyfikę i przepisy, więc przeprowadzając się do niego warto się odpowiednio przygotować. Co warto widzieć, przenosząc swój dobytek do Niemiec? I jak dokonać przeprowadzki tak, by mieć przy tym jak najmniej kłopotu?

Każdy kraj ma swoją własną specyfikę i przepisy, więc przeprowadzając się do niego warto się odpowiednio przygotować. Co warto widzieć, przenosząc swój dobytek do Niemiec? I jak dokonać przeprowadzki tak, by mieć przy tym jak najmniej kłopotu?

Niemiecki rynek mieszkaniowy jest bardzo rozwinięty. Wiele osób wynajmuje mieszkania i nie dotyczy to tylko obcokrajowców, ale i samych Niemców. Ponadto jest to naród mobilny, więc przeprowadzka dla nikogo nie będzie tu czymś nadzwyczajnym. Z tego względu poszukiwania idealnego mieszkania w którymś z niemieckich miast nie powinny być trudne, choć w niektórych miastach i ich dzielnicach może być zdecydowanie drogo. Z pewnością nie będzie zaś kłopotu ze znalezieniem hotelu, hostelu czy innej instytucji oferującej noclegi. Jeśli więc nie mamy nic upatrzonego zawczasu, bez problemu możemy rozejrzeć się na miejscu, korzystając przy tym z infrastruktury przeznaczonej zazwyczaj dla turystów i podróżnych.

W kontekście przeprowadzki do Niemiec sporo zależy od tego, czy zamierzamy kupić tam mieszkanie, czy też wystarczy tylko wynajem. Decydując się na tą drugą opcję, trzeba pamiętać o pisemnej umowie i sprawdzeniu, co dokładnie wchodzi w czynsz i czy są koszty dodatkowe, np. za gaz lub wodę, itd. Kwestia instalacji internetu czy telefonu stacjonarnego lub kablówki może się w niektórych miejscach ciągnąć dość długo – warto zatem załatwić sprawę jeszcze przed przenosinami. Warto zresztą podkreślić, że wiele formalności urzędniczych – te będą nam towarzyszyć głównie przy zakupie mieszkania – można załatwić mailowo. Z administracją jest sens skontaktować się choćby ze względu na to, że w Niemczech nowym mieszkańcom często oferuje się tzw. pakiety powitalne, w których znaleźć można np. bilety do muzeów czy teatru. Mają one pomóc zaaklimatyzować się nowemu mieszkańcowi i lepiej poznać miasto, w którym się osiedlił. 

Przeprowadzkę możemy zrealizować samodzielnie, ale możemy też zlecić ją firmie usługowej takiej jak Jupiter. Tego rodzaju przedsiębiorstwa oferują zazwyczaj bardzo szeroki katalog usług. Ich pomoc wiąże się z fachowym doradztwem, doświadczeniem, profesjonalnym sprzętem. Ciężkie i nieporęczne przedmioty, choćby instrumenty muzyczne, nie są łatwe do załadunku i transportu, zwłaszcza jeśli znajdują się lub mają się znaleźć w trudno dostępnych miejscach. Firma przeprowadzkowa nie będzie mieć z tym jednak problemu. Ponadto, z ich oferty można skorzystać na każdym etapie przeprowadzki – od pakowania i załadunku po ponowny montaż mebli czy rozładunek w miejscu docelowym (o czym można przekonać się tutaj: http://jupiter-przeprowadzki.pl/przeprowadzki-niemcy).

W obu wypadkach warto pamiętać o kilku przydatnych kwestiach. Firmy przeprowadzkowe często dostarczają własnych pudeł do załadunku, ale jeśli cierpimy na ich brak, wcale nie musimy ich kupować. Sklepy często same pozbywają się ich za darmo. Na pewno warto zapytać. Dobrze jest również pamiętać, aby spakować rzeczy najpotrzebniejsze w jednym miejscu i wsadzić je do samochodu gdzieś na wierzchu. Chodzi np. o dokumenty, pościel, naczynia i sztućce czy obrania na zmianę. Dobytek w samochodzie należy zapakować jak najściślej, aby w środku było jak najmniej przestrzeni. Rzeczy kruche i delikatne powinny być przewożone w pudełkach z wypełnieniem – np. pianką styropianową, folią bąbelkową czy nawet ubraniami. To oczywiście tylko kilka porad – sposobów ułatwienia sobie życia jest więcej.

Przeprowadzka to zawsze wielkie wyzwanie organizacyjne. Warto się do niej dobrze przygotować, aby po drodze było jak najmniej niespodzianek. W końcu chodzi o to, aby zapewnić sobie komfortowy start w nowym otoczeniu.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE