reklama
reklama

Co z Centrami Integracji Cudzoziemców? Jest ostateczna decyzja dla Mazowsza!

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Archiwum PortaluPlock

Co z Centrami Integracji Cudzoziemców? Jest ostateczna decyzja dla Mazowsza! - Zdjęcie główne

foto Archiwum PortaluPlock

reklama
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

WiadomościJest zwrot akcji w sprawie Centrów Integracji Cudzoziemców. Zapadła decyzja dotycząca ich lokalizacji na terenie województwa mazowieckiego. Na Mazowszu miało powstać sześć takich centrów: w Płocku, Ciechanowie, Siedlcach, Ostrołęce, Radomiu i Warszawie. Jaką decyzję podjęto?
reklama

Wciąż planowana jest integracja społeczna we współpracy z organizacjami pozarządowymi, ale już tylko w Warszawie. Jak przekazuje Mazowieckie Centrum Polityki Społecznej, CIC-e w pozostałych miastach województwa mazowieckiego nie powstaną.

Zgodnie z najnowszą koncepcją, zaakceptowaną przez zarząd województwa oraz MSWiA, usługi informacyjne i doradcze będą prowadzone wyłącznie w Warszawie — w ramach MCPS. To element projektu „Mazowieckie Mosty Międzykulturowe”.

– Nasze zadania w tej kwestii się nie zmieniają — nadal będziemy integrować społecznie, zapewniać informacje niezbędne do tego, by obcokrajowcy mogli odnaleźć się w polskich realiach. Wciąż w planach jest edukacja i informacja międzykulturowa dla kadr pomocy społecznej czy pracowników oświaty. Zmienia się jedynie sposób działania — będzie można z tego skorzystać stacjonarnie w Warszawie oraz zdalnie z innych części Mazowsza.

reklama

– wyjaśnia Aleksander Kornatowski, dyrektor Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej.

Zamiast CIC - Mazowieckie Mosty Międzykulturowe

Zamiast otwierania punktów, które pierwotnie miały działać w sześciu miastach na Mazowszu (w tym w Płocku), projekt skupi się na jednym biurze w stolicy oraz na działaniach zdalnych, takich jak infolinia obejmująca całe województwo. Jak przekonuje MCPS, taki model ma pozwolić dotrzeć do szerszego grona cudzoziemców w bardziej elastyczny i bezpieczny sposób, a także ograniczyć dodatkowe napięcia społeczne.

reklama

– Od czerwca w naszej siedzibie działa biuro — punkt konsultacyjno-informacyjny. Dotychczas zgłosiło się do nas ponad 100 osób zainteresowanych udziałem w projekcie. Rejestrując te osoby, badamy ich potrzeby i sprawdzamy, które z zaplanowanych działań możemy im zaproponować. Na razie największe zainteresowanie budzą lekcje języka polskiego oraz wsparcie psychologiczne.

– mówi Hanna Maliszewska, rzeczniczka prasowa MCPS.

Pracownicy biura będą udzielać niezbędnych informacji, a w ramach działań prowadzone będą kursy języka polskiego na poziomach A1/A2 oraz B1/B2, a także kursy języka polskiego branżowego.

reklama

Projekt ma być realizowany we współpracy z organizacjami pozarządowymi, które poprowadzą m.in. kursy adaptacyjno-orientacyjne, przybliżające obcokrajowcom historię Polski, nasze tradycje i zwyczaje.

Nie będzie CIC. Skąd ta zmiana?

Wycofanie się z realizacji Centrów Integracji Cudzoziemców to efekt trudności oraz rosnącego oporu społecznego i politycznego w miastach, w których planowano ich otwarcie.

– Intensywne protesty grup i organizacji społecznych sprawiły, że wzrosło negatywne nastawienie wobec cudzoziemców, szczególnie osób z Bliskiego Wschodu i Ukrainy. Pojawiła się wyraźna niechęć do zrozumienia założeń projektu – podaje MCPS.

reklama

Decyzję o wycofaniu się z pomysłu wzmocniły także działania samorządów innych województw, które również zrezygnowały z realizacji projektu w ramach środków FAMI — m.in. województwa małopolskiego i łódzkiego. To sprawiło, że ostateczny kształt mazowieckiego projektu musiał zostać zmodyfikowany.

reklama
reklama
Artykuł pochodzi z portalu portalplock.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ

Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM

e-mail
hasło

Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

reklama
Komentarze (0)
Wczytywanie komentarzy
reklama
reklama
logo