Reklama

Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna?

Opublikowano:
Autor:

Czy instalacja fotowoltaiczna jest opłacalna? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Opłacalność paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Nie każdemu użytkownikowi poniesione koszty zwrócą się w takim samym procencie. Aby określić, czy instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego czy innego budynku będzie dla nas opłacalna, warto przyjrzeć się kilku istotnym czynnikom.

Opłacalność paneli fotowoltaicznych zależy od wielu czynników. Nie każdemu użytkownikowi poniesione koszty zwrócą się w takim samym procencie. Aby określić, czy instalacja fotowoltaiczna dla domu jednorodzinnego czy innego budynku będzie dla nas opłacalna, warto przyjrzeć się kilku istotnym czynnikom.

Koszty, które należy ponieść, aby rozpocząć działanie instalacji są dosyć wysokie, sięgają kilkudziesięciu tysięcy złotych, dlatego mogą zniechęcać potencjalnego użytkownika. Istnieje jednak tańsze rozwiązanie, jakim jest mikroinstalacja fotowoltaiczna.

Czym jest mikroinstalacja fotowoltaiczna?

Jest ona nieskomplikowana w działaniu - przekształca energię słoneczną w elektryczną. W każdej instalacji fotowoltaicznej najważniejsze zadanie spełnia inwerter solarny - przetwarza on energię pobieraną z modułów w energię elektryczną niskiego napięcia oraz tworzy statystyki energetyczne. Gdyby instalacja była organizmem, inwerter byłby jego mózgiem.

Mikroinstalację można podłączyć już za trzykrotnie niższą kwotę niż zwykłą instalację, jednak dla osób, które chciałyby maksymalnie obniżyć koszty z tym związane, powstał program 5000 plus. Obowiązuje on od lipca 2019 roku i umożliwia znaczne obniżenie wydatków poniesionych z tego tytułu jej założenia. Nie należy jednak dążyć do tego, by kwota oferowana przez program stanowiła większość tego wydatku - oznaczałoby to bowiem, że skorzystamy z tańszych materiałów, zamienników. To z kolei może znacznie pogorszyć wydajność całej instalacji i spowodować więcej szkody niż pożytku. Aby otrzymać dotację z programu mój prąd należy złożyć odpowiednie dokumenty do oddziału Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Program będzie prowadzony do 2025 roku. 

Szczegóły programu Mój Prąd

  1. Kwota, jaka została przeznaczona na ten cel to aż 1 mld złotych, co wystarczy nawet dla 200 tys. chętnych osób.
  2. Dotacje nie mogą się łączyć, dlatego należy zdecydować się na wyłącznie jeden wybrany program.
  3. Przy rozliczeniu rocznym można odliczyć taką inwestycję od podatku, co z kolei wesprze państwo.
  4. Z programu może skorzystać każda osoba fizyczna, która jest w posiadaniu domu jednorodzinnego, nie mogą tego zrobić firmy i przedsiębiorstwa.
  5. Warunek konieczny to eksploatowanie systemu przez min. trzy kolejne lata.
Inwestycja w odnawialne źródła energii to korzyść dla budżetu państwa i dla nas poprzez oszczędność, ale również i dla środowiska. Korzystanie z energii słonecznej to realny wpływ na dobro planety, dlatego im więcej jej użytkowników, tym lepiej dla nas wszystkich.

 

 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE