Reklama

Czy wiecie co pijecie? Klienci nabijani w butelkę

Opublikowano:
Autor:

Czy wiecie co pijecie? Klienci nabijani w butelkę - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę 437 partii naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych oraz napojów potocznie nazywanych „wodami smakowymi”. Okazało się, że w jednym przypadku na dziesięć producenci nie informują uczciwie, co naprawdę znajduje się w butelce.

Inspekcja Handlowa wzięła pod lupę 437 partii naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych oraz napojów potocznie nazywanych „wodami smakowymi”. Okazało się, że w jednym przypadku na dziesięć  producenci nie informują uczciwie, co naprawdę znajduje się w butelce.

Nie każdy z klientów zdaje sobie sprawę, czym woda mineralna różni się od stołowej czy źródlanej i czym jest naprawdę „woda smakowa”. A błędne oznaczenia potęgują nieporozumienia.

– Wybierając wodę mineralną czy źródlaną, zawsze dokładnie czytajmy etykiety – radzi Marek Niechciał, prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. – Nierzadko zdarza się, że konsumenci nie zdają sobie sprawy, że tak zwane wody smakowe to napoje, w których jest cukier lub substancje słodzące, a także sztuczne aromaty.


 Na jednej z etykiet znalazło się określenie „unikalna kompozycja 7 minerałów”, które jest jedynie sprytnym wybiegiem marketingowym sugerującym wyjątkowość danej wody. Tymczasem każda naturalna woda mineralna jest niepowtarzalną i wyjątkową dla danego źródła kompozycją minerałów. Na jednej z butelek widniała informacja, że w środku znajduje się cytrynowa woda gazowana. Po zbadaniu zawartości okazało się, że był to napój, a nie woda.
UOKiK postanowił pomóc klientom, przypominając, jak powinny być klasyfikowane poszczególne wody:
• Naturalna woda mineralna – woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. W zależności od składu mineralnego może mieć korzystny wpływ na nasze zdrowie i być zalecana przy konkretnej diecie czy dolegliwości. Naturalne wody mineralne w zależności od zawartości soli mineralnych dzielą się na: bardzo niskozmineralizowane (do 50 mg/l), niskozmineralizowane (do 500 mg/l), średniozmineralizowane (od 500 do 1500 mg/l) i wysokozmineralizowane (powyżej 1500 mg/l).
• Woda źródlana – woda podziemna, pierwotnie czysta pod względem chemicznym i mikrobiologicznym. Jest przeważnie bardzo niskozmineralizowana i dlatego można ja spożywać w dowolnych ilościach.
• Woda stołowa – woda mineralna lub źródlana albo ich mieszanka, wzbogacona lub uzdatniona odpowiednimi związkami czy minerałami.
• „Woda smakowa” to nie woda, tylko napój. Przeważnie powstał na bazie wody z dodatkiem soków i (lub) aromatów oraz cukru lub substancji słodzących.
Inspekcja Handlowa przeprowadziła kontrole w 45 supermarketach, 25 małych sklepach i 10 hurtowniach w całej Polsce. Inspektorzy sprawdzali, jak oznakowane są butelki, czy napoje nie są przeterminowane i w jakich warunkach są przechowywane. Część produktów trafiła do laboratorium, gdzie zbadany został ich skład.
Z 437 badanych partii produktów nieprawidłowości dotyczyły 44 partii. W 15 partiach zawartość kationów i anionów była inna niż deklarowana na opakowaniu. 15 partii było przeterminowanych, a 14 – źle oznakowanych. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE