Reklama

Dziachan: Chcemy się uczyć od najlepszych

Opublikowano:
Autor:

Dziachan: Chcemy się uczyć od najlepszych - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Nowa oczyszczalnia ścieków w Gostyninie ma spełniać wszystkie normy dotyczące zawartości substancji w ściekach oczyszczonych odprowadzanych do środowiska, lecz aby osiągnąć założony efekt ekologiczny, trzeba sięgnąć po nowoczesne, a przy tym sprawdzone rozwiązania.

Nowa oczyszczalnia ścieków w Gostyninie ma spełniać wszystkie normy dotyczące zawartości substancji w ściekach oczyszczonych odprowadzanych do środowiska, lecz aby osiągnąć założony efekt ekologiczny, trzeba sięgnąć po nowoczesne, a przy tym sprawdzone rozwiązania.

Za ok. miesiąc będzie gotowy program funkcjonalno-użytkowy inwestycji, który wykonuje jedna z renomowanych firm warszawskich. Do jego opracowania niezbędne jest dużo pracy, dlatego przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunalnego odwiedzają równolegle inne oczyszczalnie, chcąc przeszczepić na nasz grunt niektóre z wykorzystywanych w nich rozwiązań.

- Wróciliśmy właśnie z takiego rekonesansu, odwiedzając m.in. Mińsk Mazowiecki, gdzie znajduje się jedna z oczyszczalni zaprojektowanych przez naszego warszawskiego partnera - mówi prezes MPK w Gostyninie Władysław Dziachan - Udało nam się już także uzgodnić pewne rozwiązania poszczególnych węzłów konstrukcyjnych, jednak czekają nas jeszcze kolejne analizy i ustalenia. Im więcej wykonamy pracy teraz, tym większa szansa, że nasza inwestycja będzie spełniać założone parametry bez zastrzeżeń przez wiele następnych lat; nie jest to sprawa oczywista, bo zdarza się, że nowa oczyszczalnia w ogóle nie zostaje uruchomiona, i to mimo wielomilionowych nakładów finansowych - znamy taki przypadek np. z województwa łódzkiego.

To jednak nie koniec wojaży delegacji MPK.

- W najbliższych dniach wybieramy się na Śląsk, m.in. do Tarnowskich Gór, a następnie - do Czech. Nasi południowi sąsiedzi mają interesujące rozwiązania np. w zakresie technologii związanej z gospodarką osadową. Nie wykluczam, że niektóre z nich spróbujemy wykorzystać - trzeba się uczyć od najlepszych.

Prezes Dziachan dodaje, że w zależności od tego, na jakie rozwiązania technologiczne zdecyduje się MPK, będzie to miało wpływ na końcowy koszt budowy oczyszczalni i późniejszą eksploatację.

- Wykorzystanie tych najnowocześniejszych i najbardziej ekologicznych może zwiększyć nasze nakłady o kilka mln złotych, dlatego staramy się wybierać rozwiązania, które nie są zbyt kosztowne, a przy tym zapewnią w miarę bezproblemowe użytkowanie przez następne dziesięciolecia - kończy.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE