Reklama

Freski z dawnej cerkwi trafią do Zamku

Opublikowano:
Autor:

Freski z dawnej cerkwi trafią do Zamku - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Do końca października br. freski znajdujące się w budynku dawnej cerkwi zostaną przeniesione do Zamku Gostynińskiego. Wczoraj burmistrz Paweł Kalinowski podpisał umowę z konserwatorem zabytków Sabiną Szkodlarską na wykonanie prac konserwatorskich fresków z wizerunkami czterech Ewangelistów znajdujących się budynku dawnej cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy.

Do końca października br. freski znajdujące się w budynku dawnej cerkwi zostaną przeniesione do Zamku Gostynińskiego. Wczoraj burmistrz Paweł Kalinowski podpisał umowę z konserwatorem zabytków Sabiną Szkodlarską na wykonanie prac konserwatorskich fresków z wizerunkami czterech Ewangelistów znajdujących się budynku dawnej cerkwi pod wezwaniem św. Mikołaja Cudotwórcy.

Oprócz fresków w Sali Muzealnej Zamku Gostynińskiego zostaną wyeksponowane oryginalne okna z cerkwi, które po demontażu zostały zachowane na strychu budynku. Poza malowidłami są to jedyne ocalałe elementy wyposażenia cerkwi.

Prace zgodnie z podpisaną umową zostaną wykonane za kwotę 185.720,54 zł w tym 140.000,00 zł to środki pozyskane od Mazowieckiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Dawna cerkiew znajdowała się w domu przebudowanym pod potrzeby świątyni. Malowidła to cztery kwatery o jednakowych wymiarach, przedstawiające pełnowymiarowe postaci Ewangelistów. Sposób malowania i przedstawiania jest charakterystyczny dla malarstwa cerkiewnego końca XIX wieku.

Źródło: UM Gostynin

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE