Reklama

Gdzie, kiedy, jak i za ile wymienić dowód osobisty?

Opublikowano:
Autor:

Gdzie, kiedy, jak i za ile wymienić dowód osobisty? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że w 2018 roku kilka milionów Polaków musi wymienić swoje dowody osobiste. Sprawdziliśmy, ilu mieszkańców Gostynina dotyczy ten obowiązek.

Ministerstwo Cyfryzacji szacuje, że w 2018 roku kilka milionów Polaków musi wymienić swoje dowody osobiste. Sprawdziliśmy, ilu mieszkańców Gostynina dotyczy ten obowiązek.

Do końca 2018 roku swój dowód osobisty powinno wymienić około 670 mieszkańców Gostynina, którym kończy się ważność tego dokumentu. Wnioski w sprawie wymiany dowodu osobistego składać można w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Gostynina od 7.30 do 15.30. We wtorki WSO czynny jest dłużej – do 17.00. 
Wymiana dowodu osobistego jest bezpłatna. Podobnie jak wyrobienie dowodu przez osobę, która stała się pełnoletnia lub wyrobienie nowego dokumentu po stracie (zgubieniu, zniszczeniu...) starego. 
Dowód osobisty można wymienić, składając w Wydziale Spraw Obywatelskich stosowne dokumenty wraz ze zdjęciami. Warto podkreślić, że od marca 2015 roku zdjęcia dowodowe muszą wyglądać tak samo jak paszportowe. Osoby, które mają profil zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny, mogą składać wniosek o wymianę dowodu osobistego również za pomocą Internetu. 
Mieszkańcy Gostynina, którzy pracują w delegacji z daleka od naszego miasta, mogą złożyć wniosek o wymianę dowodu w miejscu swej pracy – dowiedzieliśmy się w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Gostynina. – Od dwóch lat można zgłosić się po nowy dokument w dowolnej gminie.
Do 2007 roku obowiązywały w Polsce dowody „książeczkowe” informacje dotyczące m.in. adresu zameldowania, miejsca zatrudnienia, a także dane żony, męża i dzieci. Obecne dowody osobiste to plastikowe dokumenty, które swoimi rozmiarami przypominają karty kredytowe. Różnią się od nich zawartością oraz zabezpieczeniami. Wśród nich są: dwukrotnie powtórzone zdjęcie, mikrodruki, tłoczenia i specjalne farby. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE