Reklama

Reklama

Gdzie sprawdzić samochód używany we Wrocławiu lub okolicach?

Opublikowano: pon, 30 sie 2021 11:43
Autor:

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Kupno samochodu używanego może okazać się naprawdę dużym wyzwaniem. Wiele ofert, na które trafimy, może prezentować samochody niemal idealne, jednak w momencie ich sprawdzenia, okazuje się, że ogrom tych samochodów posiada ukryte wady techniczne czy historię, o której nikt nie pisał w ogłoszeniu. Dzisiaj podpowiemy, na co zwracać uwagę kupując samochód używany, jeżeli nie chcemy po prostu dać się oszukać.

Reklama

 

Jak sprawdzić używany samochód przed zakupem?

 

Samo sprawdzanie samochodu używanego powinno być nie tylko bardzo dokładne, ale powinno zostać przeprowadzone przez osobę, która ma sporą wiedzę, ale również doświadczenie w oględzinach takich samochodów. Kilka filmów z YouTube przedstawiających, jak robią to inni, to niestety za mało. Dodatkowo potrzebny będzie odpowiedni sprzęt, a podstawą jest miernik grubości lakieru. Jeżeli będziemy chcieli zweryfikować, czy opony będą nadawały się do dalszego użytkowania, należy wyposażyć się również w miernik wysokości bieżnika.


Same oględziny warto zacząć od powłoki lakierniczej. Warto szukać uszkodzeń, rys, oznak rdzy czy wręcz jej ognisk, ale kluczowe jest także sprawdzanie, czy powłoka nie była ponownie nakładana, co może wskazywać na kolizje w przeszłości.

 

W tym momencie warto również sprawdzić ogumienie. Opony nie tylko nie powinny mieć bieżnika niższego, niż 4 mm, ale dodatkowo ich zużycie na jednej osi powinno być takie same. Jeżeli jest inaczej – może to wskazywać na problem z geometrią pojazdu, który niekoniecznie będzie możliwy do usunięcia.

 

We wnętrzu pojazdu, poza oceną jego stanu, warto sprawdzić również kompletność wyposażenia. Warto również ocenić, jak zużyte jest wnętrze danego samochodu, i zastanowić się, czy jest ono adekwatne do tego, ile kilometrów dany samochód przejechał.

 

Jednym z najważniejszych elementów jest oczywiście jazda testowa. To podczas niej sprawdzimy układ kierowniczy, układ hamulcowy czy pracę silnika danego samochodu. Samą jazdę testową warto zaczynać na zimnym silniku, gdyż, jeżeli się on już ogrzeje, poszczególne problemy samochodu będą po prostu mniej dawać o sobie znać.

 

Jazda testowa powinna zaprowadzić nas do punktu ASO, warsztatu lub na stację kontroli pojazdów. Jeżeli samochód jest nowy, naprawdę warto podłączyć go do – najlepiej naprawdę zaawansowanego – komputera diagnostycznego, natomiast w takim miejscu sprawdzimy również podwozie, jego stan czy oznaki napraw, czy korozji.

 

Jak sprawdzić historię samochodu używanego?

 

Poza stanem technicznym samochodu warto sprawdzić również jego historię. Będzie to możliwe, jeżeli posiadamy przynajmniej numer VIN danego samochodu, dobrze jednak wyposażyć się w dodatkowe dane, takie jak numery rejestracyjne oraz datę pierwszej rejestracji samochodu. Dzięki nim będziemy mogli sprawdzić historię pojazdu m.in. na takich portalach, jak Historiapojazdu.gov.pl lub Historiaszkod.pl – to tam, nawet zupełnie za darmo, dowiemy się, czy samochód brał udział w wypadkach i kolizjach, czy został zgłoszony jako kradziony lub jakie wartości licznika przejechanych kilometrów miał podczas corocznych przeglądów.

 

Firmy sprawdzające samochody używane przed zakupem

 

 

Jak łatwo się domyślić, sprawdzanie samochodu używanego może być nie lada wyzwaniem dla osób, które nigdy wcześniej się tym nie zajmowały. Oczywiście, do pomocy można zabrać albo bliską nam osobę, albo nawet znajomego mechanika, lecz jest również inna opcja – jest to zlecenie sprawdzenia samochodu używanego konkretnej firmie. Podobne usługi sprawdzanie samochodu przed kupnem we Wrocławiu, okolicach, ale również w całej Polsce, oferuje firma MotoControler. Jej pracownicy sprawdzają samochód, który wybierzemy, a po tym fakcie otrzymuje się bardzo dokładny raport z przeprowadzonych oględzin czy jazdy testowej.

 

Fakt wybrania takiej firmy ma naprawdę wiele plusów. Po pierwsze, usługa taka wcale nie jest droga, a sprawdzenie samochodu kosztować może nawet mniej, niż 400 zł. Dodatkowo mamy pewność, że oględziny przeprowadzi osoba o nieprzeciętnym doświadczeniu – do pracowników firmy zaliczają się m.in. byli rzeczoznawcy, a przed takimi osobami naprawdę trudno cokolwiek ukryć.

 

Sama usługa i jej cena jest niezależna od lokalizacji. Jeżeli jesteśmy z Wrocławia, jednak chcemy sprawdzić samochód z Gdańska, zapłacimy taką samą cenę. Jest to idealne rozwiązanie, gdyż wtedy sami nie musimy udawać się na miejsce i dokonywać oględzin, oszczędzimy sobie więc i czasu, i koszów, niezbędnych do odbycia podróżny z Wrocławia do Gdańska i z powrotem. Jest to o tyle ważne, że często samochody, nawet prezentujące się idealnie w ogłoszeniach, na miejscu okazują się tymi, którymi na pewno nie warto się interesować.

 

Raporty z oględzin zawierają bardzo dużo technicznych informacji, oraz zdjęć, które prezentują realny stan samochodu. Często bowiem te w ogłoszeniach wykonane są w taki sposób, aby nie ujawniać żadnych defektów sprzedawanego samochodu. To wiele, jednak dla osób bez wiedzy na temat mechaniki czy motoryzacji, takie dane też nie odpowiadają na wszystkie pytania. Jednak w raporcie, ekspert firmy MotoControler odpowiada również na inne, kluczowe pytania. Dowiemy się, czy zużycie samochodu wskazuje na to, że przebieg jest realny, lub też nie. Kolejną informacją jest to, czy sprzedający próbował coś ukryć przed osobą sprawdzającą pojazd, a na koniec dowiemy się, czy samochód, zdaniem eksperta, w danej cenie warto jest zakupu, czy też nie – to dla wielu osób najważniejsza informacja w całym raporcie.

 

Przykładowy report, podobnie jak dokładne cenniki, znajdują się na stronie Motocontroler.com.

 

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.