Reklama

Generalny remont domu czy budowa nowego?

Opublikowano:
Autor:

Generalny remont domu czy budowa nowego? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Własne cztery ściany to często marzenie wielu z nas. Jedni realizują je, mając pomysł na przearanżowanie i remont starego domu, który na przykład został odziedziczony. Inni kupują okazyjnie nieruchomość o niskim standardzie, wychodząc z założenia, że przemienią stare mury w przepiękną willę. Jeszcze inni decydują się na budowę od zera. Choć każdy z tych pomysłów finalnie zaprowadzi nas do posiadania upragnionego, funkcjonalnego domu, to warto wiedzieć, że w zależności od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, po drodze czekają na nas nie lada wyzwania.

Własne cztery ściany to często marzenie wielu z nas. Jedni realizują je, mając pomysł na przearanżowanie i remont starego domu, który na przykład został odziedziczony. Inni kupują okazyjnie nieruchomość o niskim standardzie, wychodząc z założenia, że przemienią stare mury w przepiękną willę. Jeszcze inni decydują się na budowę od zera. Choć każdy z tych pomysłów finalnie zaprowadzi nas do posiadania upragnionego, funkcjonalnego domu, to warto wiedzieć, że w zależności od tego, na które rozwiązanie się zdecydujemy, po drodze czekają na nas nie lada wyzwania.

Kalkulacja kosztów

Podejmując decyzję o inwestycji w nieruchomość, zarówno w przypadku nowego domu jak i remontu, nie bez znaczenia pozostaje nasz budżet, jednak jesteśmy w stanie przewidzieć koszty każdego etapu naszej inwestycji. Dokładniej wyliczymy je w przypadku kosztorysu budowlanego. Domy remontowane bowiem mogą – choć nie muszą – pociągać za sobą koszty dodatkowe, wcześniej nie uwzględnione w wycenie, takie jak nieprzewidziana potrzeba wymiany instalacji, usunięcie wilgoci, zmiana konceptu ścianek działowych ze względu na niezgodność stanu faktycznego ze starym projektem i wiele innych. Z tego powodu warto zabezpieczyć budżet remontowy zapleczem finansowym rzędu 20-30% bazowo zakładanego.

Warto pamiętać, że w porównaniu z kwietniem 2019 r. podniosły się ceny budowy budynków o 3,2%. Także ceny samych robót budowlano-remontowych nie pozostają bez zmian, a więc czy budując, czy remontując, będziemy liczyć się z tendencją wzrostową w kosztorysie. Są jednak sposoby, aby taki kosztorys uszczuplić. Wykonawcy na pewno dobrze podpowiedzą jakie materiały można kupić tanio, a jednocześnie bez szkody dla jakości. Również cała infrastruktura okołobudowlana, to kopalnia pomysłów na tanie i dobre jakościowo rozwiązania. Firma Gruzo proponuje na przykład wynajem worków big bag w Warszawie (przeznaczonych na odpady takie jak stare wykładziny, meble, styropian), zamiast dużego kontenera. Możliwe jest umieszczenie 1,5 tony odpadów w jednym worku, a jednocześnie jest to alternatywa dla bardziej kosztownych sposobów składowania pobudowlanych nieczystości. A to tylko jeden z przykładów na oszczędność!

Budowa domu od podstaw – tak budujemy marzenia!

Jeśli mamy już odpowiedni zapas gotówki i jasny obraz naszych oczekiwań względem przyszłej nieruchomości, możemy zbudować dom od początku do końca dokładnie taki, jaki chcemy. Dobry architekt jest kluczem do sukcesu. Rozplanowanie pomieszczeń zależy wówczas tylko od naszej wyobraźni. Jeśli chcemy mieszkać w domu zaprojektowanym zgodnie z naszym życzeniem, to przygodę z budową zaczynamy od uzyskania na nią pozwolenia. Może wesprzeć nas w tym uprawniony geodeta, wykonując mapę sytuacyjno-wysokościową do celów projektowych. Szacowany czas uzyskania takiego pozwolenia to 65 dni. Po jego uzyskaniu mamy aż 3 lata zanim upłynie ważność dokumentu. Ekipa budowlana przez cały trwania prac dba o to, aby naniesione na papier szkice znalazły odzwierciedlenie w rzeczywistej bryle. To właśnie najmocniejsza strona budowy nowego domu; pełna kontrola nad projektem, gwarancja realizacji pomysłu w jego najdrobniejszym szczególe.

Remont domu – krótsza droga do celu

Jeśli posiadamy nieruchomość, zamiast spieniężać ją na poczet nowo-budowanej, co pociąga za sobą czas na znalezienie kupca, przeprowadzenie transakcji, a potem rozpoczęcie budowy od podstaw, możemy staremu domostwu przywrócić dawną świetność. Takie rozwiązanie znacząco skraca czas oczekiwania na moment wprowadzenia się do gotowego gniazdka. Fundamenty i cały szkielet domu już są, pozostaje tylko nieco odrestaurować najbardziej znaczące dla nas elementy lub te, które po prostu obiektywnie wymagają remontu. I tak, możemy wtedy zająć się renowacją wnętrza: odświeżeniem ścian, sufitów, zrywaniem parkietu i położeniem nowego lub jego cyklinowaniem, wymianą okien.

Większe zmiany, tzw. remonty generalne, obejmują wymianę instalacji grzewczej, wodno-kanalizacyjnej, instalacji elektrycznej i gazowej, czy odświeżenie całej elewacji budynku. Wymagają one więcej czasu niż proste gipsowanie czy malowanie, lecz i tak jest to kwestia kilku tygodni, miesięcy. Podczas remontów generalnych warto skorzystać z szeregu udogodnień dzięki którym prace naprawcze będą przebiegały gładko, np. wyznaczyć specjalne pojemniki na odpady. Kontenery na gruz w Warszawie, Poznaniu, we Wrocławiu, są powszechną formą składowania poremontowych odpadów i doskonale sprawdzają się zarówno przy wielkopowierzchniowych remontach całych domów jak i mniejszych pracach naprawczych. Warto wspomnieć, że tego typu udogodnienia nie tylko pomagają zorganizować przestrzeń, ale też są w zgodzie z filozofią “eko”. Firma dostarczająca kontener zawsze ma obowiązek zadbać o to, by wywóz gruzu odbył się na warunkach określonych w przepisach, bez zanieczyszczania środowiska.

Wybierz optymalne rozwiązanie

O wyższości budowy czy remontu zawsze decydują indywidualne czynniki. Dom jest miejscem wypoczynku, jest swoistą bazą, w której mamy czuć się dobrze i bezpiecznie. Jeżeli więc posiadając dom wiemy, że jego remont nie zaspokoi tych oczekiwań, nie traćmy czasu i zacznijmy z architektem projektować nowy, wymarzony. Jeśli potrafimy stworzyć coś nowego z już istniejącej nieruchomości, zyskamy na czasie, jednak przygotować musimy się na to, że wydatki mogą być wyższe od tych wstępnie zakładanych. Warto szukać niestandardowych pomysłów, tanich i niezawodnych. Pomoc w pracach zarówno budowlanych jak i remontowych oferuje wiele firm, dlatego warto zaufać specjalistom.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE