Reklama

Gostynin zyska nowych inwestorów?

Opublikowano:
Autor:

Gostynin zyska nowych inwestorów? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji ma zmienić zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. Na zmianach skorzystać może Gostynin.

Przyjęty przez rząd projekt ustawy o wspieraniu nowych inwestycji ma zmienić zasady funkcjonowania Specjalnych Stref Ekonomicznych w Polsce. Na zmianach skorzystać może Gostynin.

Pierwsze Specjalne Strefy Ekonomiczne zaczęły w naszym kraju funkcjonować 24 lata temu. I przez cały czas działały w myśl zasad ustalonych przed ćwierćwieczem. Rząd uznał jednak, że zmieniające się trendy gospodarcze wymagają również korekty zasad funkcjonowania SSE. Zgodnie z nowymi przepisami preferencje podatkowe będą zależnie już nie tylko od zlokalizowania inwestycji, ale również od jej charakteru, a także od ilości i jakości powstających miejsc pracy.

Warunki zwolnienia z podatku mają być zależne nie tylko od wielkości firmy, ale przede wszystkim od stopy bezrobocia na danym terenie. Regiony, w których bezrobocie jest duże, liczyć mogą na spore preferencje (im większe bezrobocie, tym niższe nakłady inwestycyjne będą wymagane). Uwzględniana będzie również gospodarczo-społeczna sytuacja regionu. Na szczególne traktowanie liczyć mogą firmy chcące zainwestować w miastach, które – podobnie jak Gostynin – tracą swoje gospodarcze i społeczne funkcje.
Szczególnie premiowane będą przedsięwzięcia wpływające na konkurencyjność i innowacyjność gospodarki regionu. Ważny będzie transfer wiedzy, czy zapewnienie pracownikom warunków rozwoju i podnoszenia kompetencji. Oraz jak najszerszych pakietów świadczeń socjalnych (daleko wykraczających poza standard).


– Stawiamy na ambitne przedsięwzięcia, które będą miały pozytywny wpływ na naszą gospodarkę. Szerzej otwieramy się na MŚP, które dotychczas w niewielkim stopniu były reprezentowane w Strefach – mówi minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz. 

 


Nowa ustawa może wejść w życie już na początku drugiego kwartału 2018 roku. Od tego czasu praktycznie w każdym regionie kraju działać będą Specjalne Strefy Ekonomiczne. To bardzo istotna zmiana, bo do tej pory SSE zajmowały zaledwie 0,08 procent powierzchni Polski czyli około 25 tysięcy hektarów.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE