Reklama

Gostynińscy politycy o TW Bolku: zdrajca, czy legenda?

Opublikowano:
Autor:

Gostynińscy politycy o TW Bolku: zdrajca, czy legenda? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wczoraj Instytut Pamięci Narodowej rozwiał wątpliwości co do tożsamości TW Bolka. Ekspertyza teczki tajnego współpracownika SB potwierdziła, że był nim Lech Wałęsa. Jaki wpływ te wydarzenia mają na ocenę postaci byłego przywódcy Solidarności i prezydenta RP? Pozostanie bohaterem, zniknie z kart historii, czy też powróci do nich w roli zdrajcy narodu? O to zapytaliśmy gostynińskich polityków.

Wczoraj Instytut Pamięci Narodowej rozwiał wątpliwości co do tożsamości TW Bolka. Ekspertyza teczki tajnego współpracownika SB potwierdziła, że był nim Lech Wałęsa. Jaki wpływ te wydarzenia mają na ocenę postaci byłego przywódcy Solidarności i prezydenta RP? Pozostanie bohaterem, zniknie z kart historii, czy też powróci do nich w roli zdrajcy narodu? O to zapytaliśmy gostynińskich polityków.

Biegli grafolodzy stwierdzili, że pismo Bolka jest tożsame z pismem Lecha Wałęsy.  Zebrane przez IPN materiały dowodzą, że od 29 grudnia 1970 roku do 19 czerwca 1976 roku późniejszy prezydent był tajnym współpracownikiem Służby Bezpieczeństwa. Kim teraz Lech Wałęsa jest w oczach polityków z gostynińskiego podwórka?

Paweł Kalinowski, burmistrz:

Ta ekspertyza była tylko formalnością. To, że Lech Wałęsa współpracował z bezpieką było tak naprawdę wiadome już od kilkunastu lat i jeżeli ktoś śledził sytuację na bieżąco, nie jest to dla niego żadną niespodzianką. Myślę jednak, że mimo wszystko Lech Wałęsa będzie szedł w zaparte i nigdy oficjalnie się nie przyzna, ani nie przeprosi.

Agnieszka Korajczyk-Szyperska, liderka IdG

Tak naprawę nie spodziewałam się innego wyniku ekspertyz aniżeli te o których usłyszeliśmy. W tym momencie  chodzi głównie o zdeklasowanie Lecha Wałęsy więc wynik ekspertyz nie jest zaskoczeniem. Ja nie mam kompetencji żeby to oceniać. Przypomnę tylko jedno świat ocenił Lecha Wałęsę – i dla świata Lech Wałęsa jest i będzie symbolem Solidarności.

Wiesława Radecka, radna miejska

Nie chcę całkowicie skreślać Lecha Wałęsy, lecz informacje IPN-u wydają się ewidentnie świadczyć o jego kontaktach z tajnymi służbami. Oczywiście zdania na ten temat będą podzielone,w  oczach wielu Polaków wciąż pozostanie bohaterem. W moim odczuciu Lech Wałęsa powinien odpuścić sobie zaprzeczanie wszystkim tym informacjom i okazać odrobinę pokory.

Roman Augustyniak, przewodniczący zarządu PO w Gostyninie

Dożyliśmy czasów kiedy "mali ludzie" mający cały aparat władzy chcą zmienić historię Polski pod swoje potrzeby i dla własnych celów. Dla mnie Lech Wałęsa to symbol prawdziwej Solidarności. Osoba, która poświęciła się całkowicie dla idei wolnej Polski. Polska zawsze będzie podzielona w interpretowaniu zasług Prezydenta Lecha Wałęsy

Teresa Kiereś, radna powiatowa

Nie zamierzam wybielać, ani gloryfikować Lecha Wałęsy, nigdy nie miałam wątpliwości, że podpisał to, co podsunęli u esbecy. Próby szkalowania i deprecjonowania jego osoby uważam jednak za niskie i niesmaczne. Cała historia związana z TW Bolkiem przedstawiana jest w sposób niesprawiedliwy, pozbawiony kontekstu. Uważam, że Lech Wałęsa jako młody człowiek został zmanipulowany, musiał chronić siebie i najbliższych i w żaden sposób nie powinno umniejszać to jego zasług dla Polski.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE