Reklama

Gostynińskie obchody Święta Niepodległości [Foto]

Opublikowano:
Autor:

Gostynińskie obchody Święta Niepodległości [Foto] - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W dniu 11 listopada br. w Gostyninie, tak jak w całym kraju, uroczyście obchodzono 99. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski.

W dniu 11 listopada br. w Gostyninie, tak jak w całym kraju, uroczyście obchodzono 99. rocznicę odzyskania Niepodległości Polski.

Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów i zapalenia zniczy przy pomniku Nieznanego Żołnierza na cmentarzu w Gostyninie.
Następnie w kościele NMP Matki Kościoła została odprawiona Msza św., a po niej nastąpił przemarsz ulicami miasta Gostyninian, złożenie kwiatów i zapalenie zniczy przy pomniku papieża Jana Pawła II i pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego, gdzie Burmistrz Paweł Kalinowski w swoim wystąpieniu między innymi powiedział: - Święto Niepodległości, to dzień radości, dumy i honoru Polaków. W tym szczególnym dniu wspominamy kamienie milowe ponad dziewięćdziesięciu lat najnowszej polskiej historii. Szanowni Państwo, polskie losy pełne są dramatów, ofiar i porażek, ale także czynów chwalebnych i znojnej codziennej pracy. Spotykamy się dzisiaj, aby uczcić święto odzyskania niepodległości przez Państwo Polskie. Dzień 11 listopada napawa nas zadumą i powagą wydarzeń z 1918 roku. Data ta, uwieńczyła 123-letni okres walki z zaborcami, walki o wolność i niepodległość Polski. Dzień ten traktujemy także, jako święto naszej małej Ojczyzny.
 

Drugi etap uroczystości odbył się w godzinach popołudniowych w miejscowości Gaśno. Tam przy pomniku Powstańców Styczniowych wartę honorową pełnili uczniowie gostynińskiego PUL-u. Wszyscy zebrani odśpiewali hymn, a modlitwę za poległych odmówił ks. dziekan Ryszard Kruszewski. W dalszej kolejności wystąpił zastępca wójta Gminy Gostynin Andrzej Szyszko, a po nim Nadleśniczy Nadleśnictwa Gostynin Jacek Liziniewicz. Zebrane przy pomniku delegacje złożyły kwiaty i znicze.
Na zakończenie uroczystości odbyło się ognisko patriotyczne.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE