Reklama

Hołd Ruski na ścianie gostynińskiego MCK-u. Odsłonięcie już w piątek

Opublikowano:
Autor:

Hołd Ruski na ścianie gostynińskiego MCK-u. Odsłonięcie już w piątek - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości W piątek 27 kwietnia o godzinie 18.00 na ścianie Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie odsłonięty zostanie mural upamiętniający Hołd Ruski. To pierwsze tego typu malowidło ścienne w Polsce.

W piątek 27 kwietnia o godzinie 18.00 na ścianie Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie odsłonięty zostanie mural upamiętniający Hołd Ruski. To pierwsze tego typu malowidło ścienne w Polsce.

Gospodarzami uroczystości przy Miejskim Centrum Kultury będą burmistrz Gostynina Paweł Kalinowski oraz poseł na Sejm RP Maciej Małecki. Po odsłonięciu muralu w kawiarni MCK odbędzie się spotkanie połączone z piosenką patriotyczną. Przygotowany na ścianie MCK mural oraz związane z jego odsłonięciem uroczystości mają być jedną z form ocalenia pamięci o wielkości Rzeczpospolitej sprzed 407 lat.
9 października 1611 roku w Warszawie car Rosji Wasyl IV Szujski klękając, bijąc czołem i całując królewską dłoń złożył  hołd siedzącemu na tronie Zygmuntowi III Wazie. Złożył przysięgę i ukorzył się przed majestatem Rzeczypospolitej, uznał się za pokonanego i obiecał, że Rosja nigdy więcej nie napadnie na Polskę.
Brat Wasyla IV Szujskiego, wielki kniaź Dymitr, dowódca armii rosyjskiej pobitej przez wojsko polskie pod Kłuszynem, upadł na twarz i uderzył czołem przed polskim królem i Rzecząpospolitą, a następnie złożył taką samą przysięgę jak car. 
Na twarz upadł też najmłodszy z braci – wielki kniaź Iwan, który trzy razy bił czołem o posadzkę Zamku Królewskiego, po czym złożył przysięgę, a na koniec rozpłakał się. 
Bracia Wasyl, Dymitr i Iwan Szujski wraz z żoną Dymitra – Katarzyną – umieszczeni zostali w dworku w podwarszawskim Mokotowie. Gdy dworek spłonął (prawdopodobnie podpalony), przeniesieni zostali na zamek w Gostyninie, gdzie przebywali do śmierci Wasyla, Dymitra i Katarzyny 1612 roku. Carska rodzina padła ofiarą morowego powietrza, które zdziesiątkowało ludność Ziemi Gostynińskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE