Reklama

Hołd Ruski na ścianie gostynińskiego MCK-u [ZDJĘCIA]

Opublikowano:
Autor:

Hołd Ruski na ścianie gostynińskiego MCK-u [ZDJĘCIA] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Na bocznej ścianie Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie odsłonięty został uroczyście mural przedstawiający Hołd Ruski. Autorem dzieła jest dr Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce.

Na bocznej ścianie Miejskiego Centrum Kultury w Gostyninie odsłonięty został uroczyście mural przedstawiający Hołd Ruski. Autorem dzieła jest dr Rafał Roskowiński, prekursor muralu artystycznego w Polsce. 

– Cieszę się, że burmistrz Paweł Kalinowski robi tak wiele, aby ocalić pamięć o wydarzeniach, które miały niebagatelne znaczenie dla historii naszego kraju – mówił obecny na uroczystości poseł Maciej Małecki. – Wprawdzie Hołd Ruski miał miejsce w Warszawie, ale w jego efekcie car Wasyl Szujski wraz ze swoją najbliższą rodziną trafili do zamku w Gostyninie.

Po uroczystościach związanych z odsłonięciem muralu w sali kawiarnianej MCK odbyła się część artystyczna, podczas której posłuchać można było między innymi pieśni patriotycznych w wykonaniu uczniów Miejskiej Szkoły Muzycznej w Gostyninie. Do publicznego wykonania znanej pieśni „Wojenko, wojenko” zdołali oni namówić burmistrza Pawła Kalinowskiego, który wyznał, że to dla niego „sceniczny” debiut.
W hallu MCK otwarta została wystawa fotograficzna „Pałac w Sannikach na strunach historii” prezentująca zdjęcia zespołu pałacowo-parkowego w Sannikach wykonane przez członków Stowarzyszenia Fotograficznego Humanum.

Rafał Roskowiński, który jest twórcą muralu, to jeden z założycieli Gdańskiej Szkoły Muralu. Swoją działalność artystyczną zapoczątkował na przełomie lat 80. i 90. XX wieku. Zapoczątkował malowanie wielkoformatowych murali na Zaspie, organizując z okazji tysiąclecia Gdańska festiwal malarstwa monumentalnego. Jest założycielem i opiekunem Gdańskiej Szkoły Muralu.
W 2008 roku narysował komiks o bitwie pod Wizną, który stał się integralną częścią teledysku do utworu „40:1” szwedzkiego zespołu Sabaton. 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE