Reklama

Reklama

Inflacja najwyższa od 20 lat! Sprawdź, co zdrożało najbardziej

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: poglądowe

Inflacja najwyższa od 20 lat! Sprawdź, co zdrożało najbardziej - Zdjęcie główne

Inflacja najwyższa od 20 lat! Sprawdź, co zdrożało najbardziej | foto poglądowe

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Główny Urząd Statystyczny opublikował dziś dane, które potwierdzają kolejne wzrosty cen w sierpniu. Jak wynika ze statystyk, mamy do czynienia z inflacją najwyższą od 20 lat. W zeszłym miesiącu ceny dóbr i usług konsumpcyjnych były wyższe o średnio 5,5% w porównaniu do poprzedniego roku.

Reklama

Takie tempo wzrostu cen ostatni raz dwie dekady temu 

Inflacja w sierpniu wyniosła jeszcze więcej, niż wynikało ze wstępnych obliczeń GUS. Szacunek ten wynosił wzrost cen na poziomie 5,4% w porównaniu do sierpnia ubiegłego roku, jednak w rzeczywistości osiągnął on poziom 5,5%, co stanowi najwyższą wartość od dwóch dekad.

W stosunku do lipca 2021 roku ceny wzrosły natomiast o 0,3%. Przypomnijmy, że w zeszłym miesiącu wskaźnik inflacji wynosił równo 5% w porównaniu do ubiegłego roku, co również było jedną z większych liczb w ostatnich miesiącach. 

Co drożeje najbardziej?

- W porównaniu z miesiącem analogicznym poprzedniego roku, wyższe ceny w zakresie transportu (o 17,8%) oraz mieszkania (o 6,1%) podniosły ten wskaźnik odpowiednio o 1,58 pkt proc. i 1,52 pkt proc. – poinformowano.

Okazuje się, że wysokie wzrosty dotyczą też żywności. Łącznie zdrożała ona o 3,7% w porównaniu do zeszłego roku. Dużo bardziej szokują jednak poszczególne produkty. Mięso drobiowe zdrożało aż o 24,5%, warzywa o 7,9%, a pieczywo i napoje o 6,6%. Ryby i owoce morza podrożały za to o 4,2 proc., a mleko, sery i jaja o około 3 proc.

Rekordowe ceny paliw

To i tak nic w porównaniu do wzrostu cen paliw, bo tu dynamika wyniosła aż 28%. Dosyć mocno zdrożały też usługi lekarskie, które wyceniane są prawie 6% wyżej niż rok temu oraz leki – 1,5%. Te dane wydają się mocno niepokojące, szczególnie ze względu na zbliżającą się jesień i sezon infekcyjny. 

Wakacyjne wyjazdy także wyniosły nas więcej niż w poprzednim roku. Turystyka zorganizowana w kraju była średnio o 7,9 proc. bardziej kosztowna niż rok wcześniej. Wzrost aż o 12,5 proc. zanotowano w turystyce zagranicznej. 

Artykuł pochodzi z portalu kutno.net.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE