Reklama

Jak czyścić zmywarkę?

Opublikowano:
Autor:

Jak czyścić zmywarkę? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Zmywarka jest urządzeniem przeznaczonym do mycia naczyń, ale trzeba pamiętać, że sama również musi być utrzymywana w czystości. Regularne czyszczenie zmywarki zapewnia nie tylko idealną czystość mytych w niej naczyń i sztućców, ale także jej dłuższą żywotność i bezawaryjną pracę. Jak czyścić zmywarkę, aby służyła przez wiele lat?

Zmywarka jest urządzeniem przeznaczonym do mycia naczyń, ale trzeba pamiętać, że sama również musi być utrzymywana w czystości. Regularne czyszczenie zmywarki zapewnia nie tylko idealną czystość mytych w niej naczyń i sztućców, ale także jej dłuższą żywotność i bezawaryjną pracę. Jak czyścić zmywarkę, aby służyła przez wiele lat?

Najważniejsze zasady

O tym, że zmywarka wymaga czyszczenia, ewidentnie świadczą smugi na talerzach i sztućcach. Jednak przy codziennym, intensywnym używaniu urządzenia nie warto czekać na ich pojawienie się, gdyż wówczas zabrudzenia mogą być już bardzo silne i trudniejsze do usunięcia.

Czyszczenie zmywarki powinno obejmować nie tylko filtr, który zatrzymuje resztki. Należy dbać także o czystość wszelkich uszczelek, na których zatrzymuje się woda i może generować niemiły zapach, ale i o obudowę zewnętrzną, która przyciąga brud.

Większość producentów zmywarek zaleca czyszczenie urządzenia przy użyciu detergentów minimum raz na trzy miesiące. Jednak przy większej liczbie domowników taka częstotliwość może się okazać niewystarczająca, dlatego warto ją zwiększyć, stosując domowe, ekologiczne środki. Obecnie, w okresie pandemii koronawirusa, dobrze jest także zadbać o dezynfekcję zmywarki.

Etapy czyszczenia zmywarki

  1. Przygotowujemy zmywarkę do czyszczenia. Odłączamy urządzenie od sieci, a następnie wyjmujemy wszystkie naczynia oraz elementy ruchome (kosze na naczynia i sztućce). Myjemy je osobno wodą z dodatkiem płynu do mycia naczyń
  2. Wyjmujemy filtry i ramię natryskowe. Myjemy je w wodzie z płynem do mycia naczyń, a jeżeli znajduje się na nich osad z kamienia, zanurzamy je w naczyniu z octem na około pół godziny lub stosujemy preparat odkamieniający. Do odetkania drobnych otworów można użyć zwykłej wykałaczki.
  3. Czyścimy drzwiczki. Można to zrobić ściereczką i płynem do mycia naczyń. Natomiast do usuwania brudu przy uszczelkach przyda się stara szczoteczka do zębów. Nie zapominamy o dokładnym wyczyszczeniu panelu sterowania i wszystkich przycisków, które zwykle gromadzą spore ilości brudu, podobnie jak cała obudowa zmywarki, którą należy umyć
  4. Przystępujemy do czyszczenia wnętrza. Wkładamy z powrotem filtry i kosze. Na spód urządzenia wlewamy szklankę octu, w górnej szufladzie umieszczamy pojemnik z drugą szklanką octu. Do pojemnika na tabletkę wsypujemy sodę oczyszczoną (kilka łyżeczek). Nastawiamy zmywarkę na wysoką temperaturę i włączamy. Po zakończeniu pracy otwieramy urządzenie i studzimy. Gotowe.
Ocet i soda to najpopularniejsze domowe środki do czyszczenia zmywarki. Soda neutralizuje kwasy, likwiduje przykry zapach, a dzięki właściwościom lekko żrącym usuwa osady. Ocet rozpuszcza tłuszcz, ma właściwości dezynfekujące, skuteczny jest też przy usuwaniu osadów. Można go zastąpić kwaskiem cytrynowym, który miesza się z sodą. Taka mieszanka może również z powodzeniem zastąpić płyn do mycia naczyń – doskonale usuwa tłuszcz i osad.

Uwaga:  nie należy samodzielnie czyścić elektrozaworu; najlepiej powierzyć tę czynność specjaliście.

Czyszczenie za pomocą pary

Ten rodzaj czyszczenia wymaga zastosowania parownicy. Może to być domowa parownica Numatic, która jest bardzo dobrą alternatywą dla wszelkich preparatów. Można z jej użyciem wyczyścić nawet trudno dostępne zakamarki. Para i duże jej ciśnienie rozpuszcza brud, który jest następnie bardzo łatwy do usunięcia za pomocą szczotki i ściereczki. W kolejnym kroku nastawia się pustą zmywarkę, w której umieszcza się środek czyszczący. Po wyłączeniu się urządzenia wyciera się uszczelki.

Zastosowanie parownicy ma sens zwłaszcza obecnie, kiedy z uwagi na pandemię koronawirusa powinniśmy dbać o czystość urządzeń domowych ze szczególną starannością.

Mycie detergentami

W sklepach można nabyć wiele środków chemicznych, w tym detergentów, przeznaczonych do czyszczenia zmywarek. Wystarczy pojemnik z takim preparatem umieścić w pustym urządzeniu i nastawić program mycia w wysokiej temperaturze. Niestety, środki detergentowe są bardzo silne i można ich użyć zgodnie z większością instrukcji czyszczenia zmywarek – raz na trzy miesiące.

Preparaty detergentowe do zmywarek posiadają wprawdzie odpowiednie atesty, jednak może się zdarzyć, że któryś z domowników jest alergikiem i każdy kontakt z takim środkiem wywołuje różne nieprzyjemne skutki. Wówczas pozostaje użycie wspomnianej parownicy domowej, np. Numatic, która doskonale spełni zadanie.

Od czyszczenia do czyszczenia

Czyszczenie zmywarki będzie zdecydowanie łatwiejsze, jeżeli będziemy stosować się do następujących zaleceń:


  • Używanie specjalnej soli do zmywarek, zapobiegającej odkładaniu się kamienia, niezależnie od stopnia twardości wody

  • Opłukiwanie naczyń przed umieszczeniem ich w zmywarce – pozbywanie się resztek jedzenia z garnków i talerzy

  • Stosowanie środka nabłyszczającego, pokrywającego naczynia cienką warstwą ochronną, zapobiegającą powstawaniu smug.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE