Reklama

Jak leczyć uzależnienia?

Opublikowano:
Autor:

Jak leczyć uzależnienia? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Żadne z uzależnień nie należy do przyjemnych zarówno dla samego chorego, jak i jego rodziny. Całe szczęście, iż obecnie wiedza na ten temat jest tak spora, że skutecznie można pomagać takim osobom. Jednak proces ten nie należy do najprostszych. Jak zatem wyleczyć kogoś z uzależnienia?

Żadne z uzależnień nie należy do przyjemnych zarówno dla samego chorego, jak i jego rodziny. Całe szczęście, iż obecnie wiedza na ten temat jest tak spora, że skutecznie można pomagać takim osobom. Jednak proces ten nie należy do najprostszych. Jak zatem wyleczyć kogoś z uzależnienia?

Zdiagnozować problem

Wszystko zaczyna się od zdiagnozowania tego, iż jest się uzależnionym. Jest to bardzo trudna kwestia. Trudno przyznać się do tego, że jest się bezsilnym wobec alkoholu czy narkotyków i straciło się kontrolę nad swoim życiem. Wszyscy dookoła mogą krzyczeć, iż mamy problem, a sami nie będziemy w stanie tego zauważyć.

Dlaczego tak jest? Ponieważ chory wytwarza sobie skuteczny mechanizm obronny swojego uzależnienia. Mechanizm iluzji i zaprzeczeń. Dlatego też tak ważne jest skorzystanie z pomocy profesjonalistów, którzy będą mogli pomóc go rozpracować tak, aby osoba uzależniona mogła dostrzec to, iż ma problem, gdyż jest to fundamentem zdrowienia.

Jak zacząć się leczyć?

Najlepiej wybrać się do miejsca, gdzie leczy się ludzi uzależnionych na wstępną wizytę, gdzie wspólnie ze specjalistą ustalimy, czy mamy problem. Idealnie będzie znaleźć informacje w internecie na stronie jakiegoś ośrodka leczenia uzależnień. Przykładowo pod Warszawą może to być https://medjol.pl/. Umawiając się na wizytę, otrzymamy wszelkie potrzebne informacje.

Czy leczenie jest skuteczne?

Kiedyś alkoholizm był ogromnym problemem, przy którym nawet specjaliści rozkładali ręce. Jednak z czasem zaczęły pojawiać się grupy Anonimowych Alkoholików, a terapie zaczęły stawać się coraz lepsze. Obecnie mamy już wypracowane odpowiednie metody terapii. Czy leczenie jest skuteczne? Tak! Jeśli dana osoba chce na prawdę być trzeźwa i nauczyć się żyć bez wspomagaczy to jest to możliwe do zrealizowania. Na świecie jest mnóstwo trzeźwych alkoholików, którzy są tego żywym dowodem.

Metody leczenia

Najczęściej można podzielić leczenie na 3 grupy. Pierwsza z nich to odtrucie, czyli dana osoba w ciągu czy zaraz po nim trafia pod opiekę specjalistów. Tutaj opieka lekarzy, jest niezbędna, by dana osoba mogła przejść odwyk od substancji chemicznej bezpiecznie. Po tym procesie następuje psychoterapia. Zasadniczo mamy do czynienia tutaj z terapią w ośrodku zamkniętym gdzie pacjenci są odcięci od zewnętrznych czynników na jakiś czas albo możemy skorzystać z pomocy terapii ambulatoryjnej - czyli normalnie żyjemy w swoim domu i przyjeżdżamy do placówki kilka razy w tygodniu na sesje psychoterapeutyczne.

Jak zatem zabrać się do leczenia?

Po pierwsze warto przyznać, iż ma się problem lub przynajmniej posłuchać głosów ludzi nam bliskich. Wystarczy udać się na wizytę wstępną do jakiegoś ośrodka leczenia uzależnień, by sprawdzić, czy naprawdę nie ma się problemu. Jeśli jesteśmy w ciągu, dobrze będzie wybrać się na odwyk, by bezpiecznie wytrzeźwieć. Jeśli nie potrzebujemy odwyku, idealnie będzie rozpocząć terapię zamkniętą lub ambulatoryjną. Wszystko zależy od naszych potrzeb. Dla jednych odcięcie się na jakiś czas od świata będzie lepszym pomysłem a dla innych niekoniecznie.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE