Reklama

Jak ułatwić sobie sprzątanie? 7 sprawdzonych sposobów.

Opublikowano:
Autor:

Jak ułatwić sobie sprzątanie? 7 sprawdzonych sposobów. - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Niektórzy twierdzą, że sprzątanie albo się kocha, albo nienawidzi. Dla wielu jest sposobem na relaks, odprężenie,oderwanie myśli od pilnych spraw zawodowych. Dla innych przykrym obowiązkiem, które najchętniej oddaliby w inne ręce. Nieważne do której grupy się zaliczasz, zawsze dobrze jest znać niezawodne metody radzenia sobie z zabrudzeniami. Oto 7 sposób godnych wypróbowania!

Niektórzy twierdzą, że sprzątanie albo się kocha, albo nienawidzi. Dla wielu jest sposobem na relaks, odprężenie,oderwanie myśli od pilnych spraw zawodowych. Dla innych przykrym obowiązkiem, które najchętniej oddaliby w inne ręce. Nieważne do której grupy się zaliczasz, zawsze dobrze jest znać niezawodne metody radzenia sobie z zabrudzeniami. Oto 7 sposób godnych wypróbowania!

 1. Soda oczyszczona z octem na dywan

  Jeżeli chcesz pozbyć się świeżych plam z dywanu, warto wypróbować mieszankę octu z sodą. Ważna jest kolejność: Najpierw polej plamę octem. Odczekaj do 30-stu minut, a następnie posyp miejsce sodą oczyszczoną. Tak przygotowana mieszanka zacznie przeobrażać się w pianę. Zostaw ją na kilka godzin, po czym zbierz pozostałości mokrą szmatką. Na sam koniec odkurz dywan jak zwykle. Wiele firm, jak np. Numatic, oferuje odkurzacze działające i na suchej, i na mokrej powierzchni, co w przypadku zbierania pozostałości po pianie jest niezwykle przydatne. Uwaga, soda zadziała jedynie na świeże plamy! Należy też pamiętać, że sprawdzi się najlepiej na dywanach w jasnych kolorach. Nie bez powodu soda uważana jest za naturalny wybielacz. Unikaj jej zatem do usuwania plam na ciemnym podłożu, jeżeli nie chcesz zniszczyć odplamianej rzeczy.
   
 2. Brudne miejsca wyparują

  Od czasu do czasu, szczególnie przy sprzątaniu generalnym, przychodzi potrzeba doczyszczenia trudno dostępnych miejsc. Zamiast szorować wąskie szczeliny w kaloryferze szczoteczką do zębów, ułatw sobie pracę parownicą ręczną. Ta metoda na usuwanie brudu za pomocą pary wodnej pod ciśnieniem wydaje się skomplikowana, a w rzeczywistości wielu przekonuje się do niej już po pierwszej próbie.
   
 3. Zwracaj uwagę na rodzaj czyszczonej powierzchni

  Męczysz się z niedoczyszczoną terakotą? Być może używasz źle dobranego mopa. Do porowatych podłóg, takich jak płytki, ceramika łazienkowa, fugi, czy właśnie terakota, warto dobrać nie tylko odpowiednie detergenty, ale i narzędzia. Tutaj najlepiej sprawdzają się pady melaminowe. Dobrym przykładem są pady Numatic, bo nie tylko czyszczą problematyczne, porowate powierzchnie ale są odporne na temperaturę i zniszczenie. Idealnie, jeśli pad jest na regulowanym kiju. Wówczas z łatwością sięgniesz płytek tuż pod sufitem, które zwykle są po prostu pomijane.
   
 4. Polerowanie... skarpetką

  Załóż czystą, bawełnianą skarpetę na dłoń jak rękawiczkę. Poleruj płaskie elementy dokładnie tak, jak za pomocą szmatki. Efekt? Wygładzisz i nadasz błysk szybciej, łatwiej i efektywniej niż ścierką, która przy każdym ruchu odkształca się pod ręką i wyślizguje spod niej. Pomysł może wydawać się abstrakcyjny, a na myśl o użyciu skarpety zamiast ściereczki z mikrofibry można pokręcić głową z dezaprobatą, niemniej, wygoda skarpetkowego czyszczenia broni się sama!
   
 5. Wszędzie ta sierść!

  Każdy opiekun zwierzaka spotyka się z podobną rutyną: nieustanną walką z sierścią na kanapie, w zakamarkach pokoju, nie wspominając już o samym legowisku pupila. Wielu korzysta ze specjalnych rękawic ściągających zalegającą sierść z okłaczonych tapicerek. Jeśli takich rękawic nie posiadasz, wystarczy zwykła rękawiczka materiałowa i miska z wodą. Nałożoną na dłoń rękawiczkę zanurz w ciepłej wodzie, po czym delikatnie przeciągnij po tapicerce, zbierając sierść. Powinna zostać ona na zwilżonej rękawiczce. Jeśli pies nie należy do czyściochów i boisz się, że po kłaczkach zostaną plamy na meblu, może warto rozważyć odkurzacze Numatic z końcówkami do łatwego wciągania sierści zwierząt.
   
 6. Co ze sprzętem?

  Domowe porządki będą niekompletne bez zadbania o czystość sprzętów elektronicznych, w tym czyszczenie komputera i klawiatury, gdzie gromadzą się ogromne ilości zanieczyszczeń i bakterii. Najłatwiejszym sposobem na regularne czyszczenie jest w tym przypadku sprężone powietrze. Gaz ten rozpylamy zawsze upewniając się uprzednio, że sprzęty odłączone są od źródła prądu. Kilka psiknięć krótkimi seriami wystarczy, aby pozbyć się nagromadzonego brudu. W sprężone powietrze najlepiej zaopatrzyć się w sklepie z elektroniką.
   
 7. Mniej pracy przy kolejnym sprzątaniu

  Ułatwisz sobie sprzątanie, jeśli odpowiednio zabezpieczysz półki, stoły, szafki przed osadzaniem się kurzu, dzięki czemu efekt czystego mieszkania zachowasz na dłużej. Do tego rodzaju zabezpieczeń przydają się preparaty, które dzięki swojej formule minimalizują gromadzenie się kurzu na spryskanej powierzchni. Kurz to nic innego jak pozostałości naszej domowej egzystencji: złuszczony naskórek,  fragmenty włókien, drobne ziarna piasku przyniesione z zewnątrz, a nawet roztocza. Jako lokatorzy mieszkania jesteśmy nieustannym producentem kurzu. Jego obecność jest zatem nieunikniona. Jeśli więc zmniejszymy jego przyczepność do mebli w domu, konieczność wycierania kurzu może zauważalnie się zmniejszyć.
Powyższe sposoby pozwolą Ci sprzątać dokładniej, szybciej i rzadziej. A przecież nawet jeśli należysz do osób lubiących sprzątanie, z pewnością znajdziesz przyjemniejszy sposób na spędzenie zaoszczędzonego czasu.

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE