Reklama

Jaki samochód kupić aby mieć tańsze OC?

Opublikowano:
Autor:

Jaki samochód kupić aby mieć tańsze OC? - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Podwyżki polisy OC zapoczątkowane pod koniec 2016 roku wreszcie ustąpiły. To dla osób przymierzających się do zakupu pojazdu oznacza spore wydatki – wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Aby ograniczyć wydatki z tego tytułu, warto pomyśleć o polisie już na etapie wyboru pojazdu. Jaki samochód będzie dobrym rozwiązaniem?

Podwyżki polisy OC zapoczątkowane pod koniec 2016 roku wreszcie ustąpiły. To dla osób przymierzających się do zakupu pojazdu oznacza spore wydatki – wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie nadal utrzymuje się na wysokim poziomie. Aby ograniczyć wydatki z tego tytułu, warto pomyśleć o polisie już na etapie wyboru pojazdu. Jaki samochód będzie dobrym rozwiązaniem?

Chociaż ceny obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego utrzymują się na średnim poziomie 1000 zł, tanie OC w porównywarce Rankomat.pl jest dostępne. Szacowana wysokość składki zależy jednak od wielu czynników, w tym danych związanych z konkretnym pojazdem.

Samochód a czynniki wpływające na wysokość składki OC

Wysokość składki na obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne zależy od wielu czynników. Mimo że istotną rolę odgrywają dane związane z właścicielem ubezpieczanego pojazdu, również sam samochód nie pozostaje bez znaczenia.

  • Marka samochodu a ubezpieczenie OC
Podczas dokonywania kalkulacji, towarzystwa ubezpieczeniowe biorą pod uwagę markę pojazdu. Jeżeli auto pochodzi od producenta kojarzącego się ze sportową i dynamiczną jazdą, wówczas trzeba liczyć się z wyższą składką. Właściciel pojazdów marki BMW czy Audi często płacą nawet kilkakrotnie więcej w porównaniu z właścicielami aut marki Kia czy Ford. Sprawdź ceny OC w zależności od marki pojazdu.

  • Pojemność silnika
Na wysokość składki OC wpływa również pojemność silnika, co jest bezpośrednio powiązane z osiągami pojazdu. Im „większy” i mocniejszy silnik, tym auto może rozwijać większe prędkości. To z kolei dla ubezpieczyciela znak, że prowadzenie takiego pojazdu oznacza większe ryzyko spowodowania kolizji.

  • Rocznik pojazdu
Nie bez znaczenia pozostaje również rocznik pojazdu. Tutaj jednak zależność nie jest tak oczywista, ponieważ z jednej strony nowy pojazd oznacza wyższe koszty jego naprawy, ale z drugiej – starszy samochód oznacza większe prawdopodobieństwo wystąpienia usterki, a co za tym idzie spowodowania kolizji.

  • Jaki samochód będzie najlepszym rozwiązaniem?
Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ wysokość składki OC jest tylko jednym z elementów wpływających na decyzję zakupową. Jeżeli jednak chcesz ograniczyć wydatek na ubezpieczenie, zrezygnuj ze sportowych marek o dużej pojemności silnika oraz samochodów starszych niż 10 lat.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE