Reklama

Reklama

Jakie są najczęstsze grzechy kierowców? [wywiad]

Opublikowano: Aktualizacja: 
Autor: | Zdjęcie: Pixabay

Jakie są najczęstsze grzechy kierowców? [wywiad] - Zdjęcie główne

Jakie są najczęstsze błędy kierowców? | foto Pixabay

Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Uzyskanie prawa jazdy i poruszanie się po mieście jest coraz popularniejsze. Choć przepisy i podstawowe zasady jazdy znamy wszyscy – niestety często zdarza nam się je łamać. Jakie błędy „za kółkiem” często popełniamy? Rozmawiamy z Agnieszką Klamką, która na co dzień uczy jeździć innych.

Reklama

Najczęstsze grzechy kierowców to przekraczanie prędkości?

Patryk Lewy, portal TuŁódź.pl: Jakie wykroczenia to norma u kierowców? Czego dotyczą?

Agnieszka Klamka, instruktorka jazdy: Najczęściej popełniane wykroczenia to - przekraczanie prędkości, wymuszanie pierwszeństwa, zarówno na innych kierujących, jak i na pieszych.

PL: Jakie są zatem przyczyny popełniania wykroczeń? Podczas kursów nauki jazdy wiele mówi się na temat bezpieczeństwa. Dlaczego trzymanie się przepisów na drodze jest aż tak istotne?

AK: Trzymanie się przepisów jest istotne, ale nierealne. Kiedyś było jedno auto w rodzinie, teraz są co najmniej 2 bądź 3. Każdemu się spieszy, Łódź jest jednym z najbardziej zakorkowanych miast .Poruszając się z dopuszczalną prędkością 50 km na godzinę inni kierowcy zaczynają trąbić, wyprzedzać. Najważniejsze jest bezpieczeństwo, musimy zdać sobie sprawę że nie każdy uczestnik ruchu będzie przestrzegał przepisów. Przyczyn popełniania wykroczeń jest kilka, a mianowicie pośpiech, brawura i niestety brak znajomości przepisów. Nikt z kierowców posiadających uprawnienia nie doszkala się, praktycznie pozostaje z wiedza zdobyta kiedyś wstecz, a wiele się zmienia. Media również nie przekazują w sposób odpowiedni wprowadzanych zmian w przepisach choćby odnośnie przejść dla pieszych, które uległy zmianie.

PL: Które z zachowań kierowców są najbardziej irytujące? Jak walczyć z takimi zachowaniami? Czy wśród nich często mówi się o kursantach nauki jazdy?

AK: Najbardziej irytuje brak kultury, notoryczne nadużywanie sygnału dźwiękowego. Każdy krytykuje tzw. „elki”, a tak naprawdę to jedyne z nielicznych pojazdów, które przestrzegają przepisów. Każdy na nie trąbi, puka się w głowę i często ubliża - głównie instruktorom. Gdzie mamy uczyć przyszłych kierowców? Na placu? Żeby później uzyskując prawo jazdy powodowali zagrożenie na drodze? Każdy się kiedyś uczył, mówi stare przysłowie... Jak walczyć? Kulturą - wielokrotnie ktoś wyzwał mnie i kursanta, w zamian odpowiedziałam "miłego dnia i przepraszam" zdarzy się, że "elka" wymusi pierwszeństwo albo zahamuje, ale obok jest instruktor, który powinien zareagować. Nie zapominajmy o przepisie, który mówi o zachowaniu szczególnej ostrożności widząc pojazd "L".

PL: Ostatnio wiele mówi się o nowych mandatach. Czy zaostrzenie taryfikatora mandatowego od przyszłego roku to dobra decyzja?

AK: Zaostrzenie taryfikatora według mnie ma na celu jedynie finanse, to wiele lat pracy młodych kierowców i instruktorów, aby zmienić mentalność kierowców i pieszych. Wiele wariantów szkoleń może mieć wpływ na bezpieczeństwo i technikę jazdy, można uniknąć wysokich mandatów. Nie nauczymy kierowców odpowiedzialności na drodze nakładając na nich bardzo wysokie mandaty - trzeba zmienić ich podejście, świadomość, ewentualnie podnieść kwalifikacje i doszkolić.

Artykuł pochodzi z portalu tulodz.pl. Kliknij tutaj, aby tam przejść.
Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (0)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.

Wczytywanie komentarzy