Reklama

Jako pierwsi niosą pomoc. Jak działają Ochotnicze Straże Pożarne? [WIDEO]

Opublikowano:
Autor:

Jako pierwsi niosą pomoc. Jak działają Ochotnicze Straże Pożarne? [WIDEO] - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Często w przypadku wypadku czy pożaru w niewielkich miejscowościach jako pierwsi na miejscu stawiają się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomagają na tyle, na ile mogą i jak pozwala im dostępny sprzęt.

Często w przypadku wypadku czy pożaru w niewielkich miejscowościach jako pierwsi na miejscu stawiają się strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej. Pomagają na tyle, na ile mogą i jak pozwala im dostępny sprzęt. 

Strażaków-Ochotników w Lucieniu jest ponad 30. Prawie zawsze utrzymują gotowość bojową i gdy tylko coś się dzieje, w ciągu kilku-kilkunastu minut są na miejscu. A pracy jest sporo, zwłaszcza latem - w okolicy jest przecież kilka jezior. Wypadki, pożary, podtopienia, topielcy... spektrum zdarzeń jest naprawdę spore. Do tego dochodzi też inna działalność. W Lucieniu stale remontowana jest remiza, w której bawi się lokalna społeczność. 

Kim są strażacy z ochotniczych jednostek? To często ludzie pracujący w innych "mundurówkach" lub pasjonaci. Pieniądze, owszem, są, ale niewielkie. 

- Gminy płacą strażakom-ochotnikom za wyjazdy do zdarzeń. W ubiegłym roku roku była podwyżka i w tym momencie to 15 złotych za godzinę na strażaka. Za zarobione pieniądze kupujemy sprzęt na potrzeby jednostki - mówi nam Andrzej Ozimek, prezes OSP Lucień. 

Nie chodzi tu o podstawowy, typowo ratowniczy sprzęt, ale usprawnienie działania i poszerzanie kompetencji. W wielu przypadkach bez sprzętu ani rusz. Prezes przywołuje tu chociażby sprężarkę do wozu, dzięki której nie trzeba pompować wody bezpośrednio przed akcją. Skraca to czas dojazdu na miejsce zdarzenia, a jak wiadomo, liczy się każda minuta. 

Pozyskany sprzęt pozwala pomóc bardziej. W Lucieniu np. od zeszłego roku dysponują dwoma kombinezonami chroniącymi przed szerszeniami i dzięki temu usunęli już kilkanaście gniazd. Potrzeby jednak zawsze są. 

Strażaków wspiera m.in. PKN ORLEN - niedawno ruszył nabór wniosków do programu "ORLEN dla OSP". Do rozdysponowania tym razem są 2 mln złotych. Koncern przez 18 ostatnich lat przekazał OSP w całym kraju ponad 12 mln złotych. Strażacy z Lucienia zapewniają, że będą wnioskowali o wsparcie. Przyda się sześć kombinezonów - czyli tyle, ile liczy załoga wyjeżdżająca do zdarzenia. Niektóre z nich mają już 15 lat...

[YT]https://youtu.be/wznX3IDUY7U[/YT]

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE