Reklama

Jest ranking: Dwie szkoły z Gostynina wśród najlepszych w Polsce

Opublikowano:
Autor:

Jest ranking: Dwie szkoły z Gostynina wśród najlepszych w Polsce - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Jak co roku miesięcznik "Perspektywy" opublikował listę najlepszych szkół w Polsce. Wśród wymienionych nie zabrakło dwóch gostynińskich placówek. O które z nich chodzi?

Jak co roku miesięcznik "Perspektywy" opublikował listę najlepszych szkół w Polsce. Wśród wymienionych nie zabrakło dwóch gostynińskich placówek. O które z nich chodzi?

W tegorocznym Rankingu wzięto pod uwagę dane 2085 liceów ogólnokształcących i 1728 techników, które spełniły tzw. kryterium wejścia: maturę w maju 2019 r. zdawało w nich minimum 12 maturzystów, a wyniki średnie z języka polskiego i matematyki zdawanych obowiązkowo były nie niższe niż 0,75 średniej krajowej.

Zasady Rankingu ustaliła Kapituła złożona z przedstawicieli uczelni, dyrektorów okręgowych komisji egzaminacyjnych (OKE) i przewodniczących komitetów głównych olimpiad. Pracom Kapituły przewodniczył prof. dr hab. Jan Łaszczyk, były rektor Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie i przewodniczący Komisji ds. Kształcenia Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich.

Zestawienie podzielone zostało na pięć rankingów, w tym dwa główne: Ranking Liceów Ogólnokształcących 2020 i Ranking Techników 2020 oraz trzy ogólnopolskie rankingi dodatkowe: Ranking Maturalny Liceów Ogólnokształcących 2020, Ranking Maturalny Techników 2020 oraz Ranking Szkół Olimpijskich 2020.

Ranking Liceów Ogólnokształcących
W rankingu liceów ogólnokształcących znalazła się jedna gostynińska szkoła. Na 810. miejscu uplasowało się LO im. Tadeusza Kościuszki z wynikiem 33.59 i brązową tarczą. Dla porównania, w zeszłym roku znalazło się na 800. miejscu, w 2018 - 500+, w 2017 - 500+.
Kryteria rankingu to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45 proc.) oraz sukcesy w olimpiadach (25 proc.). Po raz kolejny w tej kategorii uwzględnione zostały osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Ranking Techników
W rankingu techników na 445 miejscu uplasowało się Technikum w ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie z wynikiem 46.95 i brązową tarczą.
Pod uwagę brane były: sukcesy szkoły w olimpiadach (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20 proc.), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30 proc.) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30 proc.).

Ranking Wojewódzki
W zestawieniu województwa mazowieckiego także znalazły się tylko dwie wymienione wyżej szkoły. W rankingu liceów na 161. miejscu znalazło się LO im. Tadeusza Kościuszki, a Technikum w ZS im. Marii Skłodowskiej-Curie w zestawieniu techników uplasowało się na 68. miejscu.

Ranking maturalny
Żadna gostynińska szkoła nie znalazła się w tym zestawieniu.
W rankingu brane są pod uwagę tylko wyniki maturzystów przystępujących do matury po raz pierwszy i wyłącznie na arkuszach standardowych. Wagi kryteriów maturalnych przez analogię do rankingu głównego wynosiły odpowiednio dla liceów ogólnokształcących: przedmioty obowiązkowe 30 proc., przedmioty dodatkowe 45 proc. oraz dla techników: przedmioty obowiązkowe 20 proc., przedmioty dodatkowe 30 proc.

Ranking olimpijski
Żadna szkoła z Gostynina nie znalazła się w rankingu. Brano w nim pod uwagę wyniki 55 ogólnopolskich olimpiad, które zwalniały z egzaminu maturalnego, części pisemnej egzaminu zawodowego lub były finansowane przez Ministerstwo Edukacji Narodowej w roku szkolnym 2018/2019.

Z pełnymi zestawieniami i metodologią zapoznać się można na stronie "Perspektyw".

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE