Reklama

Joga jest dobra na… wiele aspektów naszego życia

Opublikowano:
Autor:

Joga jest dobra na… wiele aspektów naszego życia - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Joga może pomóc w naprawdę wielu aspektach naszego życia i jest świetnym lekarstwem nie tylko na problemy stricte fizyczne, ale także psychiczne. Terapia jogą? Czemu nie skorzystać z tej naturalnej formy leczenia, skoro są potwierdzone badaniami naukowców efekty. Po prostu joga zdrowia doda.

Joga może pomóc w naprawdę wielu aspektach naszego życia i jest świetnym lekarstwem nie tylko na problemy stricte fizyczne, ale także psychiczne. Terapia jogą? Czemu nie skorzystać z tej naturalnej formy leczenia, skoro są potwierdzone badaniami naukowców efekty. Po prostu joga zdrowia doda.

Stosunkowo mało osób docenia walory jogi, mimo że zwolenników tej formy aktywności przybyło w ciągu ostatnich lata całkiem sporo. Jednak w dalszym ciągu joga nie jest tak powszechna w naszym kraju, jak w wielu innych państwach. Z drugiej strony jej terapeutyczne właściwości zauważyli niektórzy lekarze i nawet zalecają praktykowanie jogi w ramach zajęć rehabilitacyjnych w przypadku problemów z dolegliwościami bólowymi pleców. W jakich sytuacjach warto byłoby rozważyć wykonywanie asan?

Niwelowanie bólu pleców

Problem nie jest błahy i co ważne, dotyczy coraz większej liczby osób praktycznie w każdym wieku. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu bóle pleców dotyczyły w zasadzie osób w podeszłym wieku, ale obecnie na dolegliwości tego typu narzekają bardzo młodzi ludzie. Ma to oczywiście związek z siedzącym trybem życia. Siedzimy w domu na kanapie, w pracy przed komputerem, w samochodzie czy w tramwaju. Chociaż pozycja siedząca jest dość wygodna, to po kilku godzinach codziennego siedzenia mogą pojawić się bóle w odcinku lędźwiowym oraz napięcia w barkach i szyi. Co więcej, siedzący tryb życia skutkuje zaburzeniami krążenia krwi, nadciśnieniem, otyłością, a nawet cukrzycą.

Należy wskazać na jeszcze jeden współczesny problem, który prowadzi do problemów z kręgosłupem, a jest nim chodzenie z pochyloną głową i wzrokiem utkwionym w smartfonie. W każdym razie warto od czasu do czasu zrobić sobie mały przerywnik i wykonać kilka asan, które wzmocnią mięśnie pleców i pomogą zniwelować usztywnienie. Zaleca się takie pozycje, jak Urdhva Hastasana (z rękami podniesionymi do góry), Virabhadrasana (wojownik) bądź Utthita Parsvakonasana (rozpostarty kąt).

Budowanie siły mięśni

Czasami sobie nie zdajemy sprawy z tego, jak ważne są mocne i dobrze uelastycznione mięśnie. Przykładowo, mięśnie brzucha i grzbietu odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Z kolei prawidłowa postawa ma wpływ na sprawność funkcjonalną. W naszym ciele każdy element jest ważny i tak naprawdę, kiedy choć jeden z nich będzie osłabiony, to także pozostałe przestaną funkcjonować w pełni prawidłowo. To właśnie mięśnie sprawiają, że jesteśmy w stanie poruszać poszczególnymi częściami swojego ciała, natomiast wszystkie narządy mogą bez problemu wykonywać swoje funkcje. Z kolei mięśnie nieużywane zaczynają się kurczyć, znacznie słabną i przestają spełniać swoją rolę w sposób prawidłowy.

Regularne praktykowanie jogi skutkuje zarówno wzmocnieniem, jak i wydłużeniem mięśni. Co ważne, nie skupiamy się wyłącznie na jednej partii mięśniowej, ale dzięki mądrze rozplanowanym sesjom dbamy o cały układ mięśniowy. W ten oto prosty sposób stabilizujemy swoją postawę, zaś całe ciało nabiera dużej smukłości. Pamiętajmy, że silne mięśnie to zarazem mocne stawy i kości.

Regulacja funkcjonowania układu pokarmowego

Problemy z układem trawiennym są dość powszechne obecnie i w dużej mierze wypływają ze stresu, złej diety i braku ruchu. Asany są dobre na wszystkie trzy przyczyny. To przede wszystkim dawka codziennej aktywności fizycznej, ale również skuteczne radzenie sobie ze stresem. Ten aspekt leczniczy jogi potwierdzają liczne badania naukowe. Joga pomaga nam ukoić nerwy i zniwelować napięcia wynikające ze stresu. A dieta? Zdecydowana większość osób ćwicząca jogę zwraca uwagę na to, co je i stara się jeść w pełni świadomie. Niektórzy są wegetarianami, inne weganami, a nawet ci, którzy pozostają przy diecie mięsnej starają się unikać ciężkich i tłustych potraw, aby nie obciążać nadmiernie swojego układu pokarmowego. Asany w połączeniu z dobrą dietą regulują przemianę materii oraz spalanie tłuszczu. Szczególnie polecane będą pozycje stojące ze skrętami.

Zadbanie o dobrą jakość snu

Problemy z zasypianiem, budzenie się w nocy, bezsenność i w ciągu dnia chodzenie z opadającymi powiekami oraz nieustannym znużeniem – dla wielu osób właśnie tak wygląda codzienna rzeczywistość.. Potrzebujemy snu, aby normalnie funkcjonować. Sen ma wpływ na jakość życia, a jego braki odbijają się na zdrowiu, ponieważ automatycznie osłabia się układ immunologiczny. Joga będzie skuteczniejsza w kłopotach związanych ze snem niż różnego rodzaju medykamenty. Przede wszystkim jest to naturalna forma terapii, która nie otępia umysłu i nie wywołuje skutków ubocznych, jak ma to miejsce w przypadku leków.

Dobrze przed snem wykonać kilka asan uspokajających, jak Balsana, Halasana czy Savasana. Jednocześnie regularna praktyka jogi pomaga nauczyć się prawidłowego sposobu oddychania. To niezwykle ważne, ponieważ jedynie opanowanie sztuki oddechu pozwoli odpowiednio dotlenić organizm. W ten sposób likwiduje się napięcia oraz stres, a także łatwo można osiągnąć stan wyciszenia umysłu, co pozwala na łagodne i bezproblemowe przechodzenie w stan relaksu. Znikną więc wszelkie kłopoty związane ze snem i rano będziemy wstawać naprawdę wypoczęci.

Poprawa koncentracji

Asany mają zbawienny wpływ nie tylko na sferę fizyczną człowieka, ale także wyjątkowo pozytywnie wpływają na poziom koncentracji. To kolejny aspekt potwierdzony badaniami naukowymi, które wykazały, iż systematyczne praktykowanie jogi zapobiega starzeniu się naszego umysłu, poprawia szybkość myślenia oraz koncentrację i to nie tylko u osób w pełni zdrowych, ale także tych z problemami dyslektycznymi. Asany skutecznie aktywują te obszary w ludzkim mózgu, które odpowiadają za pamięć przestrzenną i werbalną na poziomie porównywalnym z typowymi ćwiczeniami pamięciowymi. W każdym razie kwadrans jogi o poranku nie tylko pobudzi naszego ciało, ale również umysł. To lepszy sposób niż filiżanka kawy.

Przywracanie organizmowi równowagi hormonalnej

Ta właściwość jogi ma znaczenie szczególnie dla kobiet w okresie ciąży i bezpośrednio po urodzeniu dziecka oraz tych przechodzących menopauzę. Łagodne i dobrze dopasowane asany spokojnie można wykonywać podczas ciąży. Oczywiście należy unikać niektórych pozycji. Na pewno niewskazane są pozycje w leżeniu na brzuchu czy mocne skręty, ale jest cały zestaw asan wzmacniających i dotleniających mięśnie, które mogą stosować kobiety w ciąży. Pozycje stojące, delikatne skłony czy pozycje leżące podparte idealnie przygotują organizm na poród, a jednocześnie zapobiegną nieprzyjemnym objawom ciążowym, jak dolegliwości bólowe pleców i zaparcia. Przy wykonywaniu poszczególnych asan przydatne mogą się okazać różnego rodzaju akcesoria do jogi, jak bolstery, paski, klocki czy pianki np. stąd https://jogastyl.pl/klocki-i-pianki.

Burza hormonalna dotyka również panie w okresie menopauzalnym, a joga okazuje się idealnym środkiem na zniwelowanie nieprzyjemnych objawów, tak charakterystycznych dla tego okresu. Zaleca się szczególnie pozycje odwrócone czy wygięcia do przodu.

Pamiętajmy też, że praktykowanie jogi aktywuje hormony szczęścia i po prostu pomaga poradzić sobie ze stresem i lękami dnia codziennego. Udowodniono, że przy systematycznym wykonywaniu asan i ćwiczeń oddechowych powiększa się część mózgu zwana hipokampem, więc łatwo zredukować lęki i stres, uspokoić się i po prostu cieszyć się życiem.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE