Reklama

Kąpielisko przy "Patelni" zamknięte. Wykryto bakterie sinicy

Opublikowano:
Autor:

Kąpielisko przy "Patelni" zamknięte. Wykryto bakterie sinicy - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W najbliższym czasie popularne kąpielisko w Grabinie będzie zamknięte. Jak informuje WOPR, W zbiorniku wykryto bowiem obecność groźnych dla zdrowia sinic.

W najbliższym czasie popularne kąpielisko w Grabinie będzie zamknięte. Jak informuje WOPR, W zbiorniku wykryto bowiem obecność groźnych dla zdrowia sinic.

- "Patelnia" po konsultacji z Powiatową Stacja Sanitarno Epidemiologiczną w Płocku zostało tymczasowo wyłączone z korzystania. Poinformujemy Państwa o ponownej możliwości korzystania z przedmiotowego miejsca, gdy tylko warunki sanitarno-epidemilogiczne będą sprzyjające - informuje na fc. WOPR.

Sinice to cyjanobakterie, proste mikroorganizmy. Woda z sinicowymi zakwitami stanowi zagrożenie dla ludzkiego zdrowia – stąd też zakaz kąpieli w tej przypominającej gęstą zupę cieczy. Toksyczne właściwości sinic znane są od dawna. Zaobserwowano je już kilkaset lat temu, a 100 lat temu opisano przypadki zatrucia zwierząt gospodarskich po spożyciu „wody z kożuchami”.

Sinice wytwarzają szkodliwe dla ludzi i zwierząt toksyczne substancje, głównie mikrocystyny, których do tej pory wyodrębniono 50 rodzajów. Są one trudne do zneutralizowania, gdyż mają taką strukturę chemiczną, że wytrzymują proces gotowania, zamrażania, a także zmiany pH. Trujące związki dostać się mogą do naszego organizmu podczas kąpieli, mycia lub pływania w zakażonej wodzie, także drogą pokarmową poprzez picie skażonej wody lub spożycie żyjących w niej ryb.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE