Reklama

„Karać i to surowo!”. Wyższe mandaty za złe parkowanie?

Opublikowano:
Autor:

„Karać i to surowo!”. Wyższe mandaty za złe parkowanie? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Wielu z nas co dzień wyrywa sobie włosy z głowy kiedy widzi, jak niektórzy zmotoryzowani korzystają z parkingów w naszym mieście. Zajmowanie dwóch miejsc postojowych, parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych, zajmowanie samochodem połowy chodnika czy ścieżki rowerowej. Czy to zwykły brak umiejętności, czy lenistwo niektórych z kierowców? Można dywagować.

Wielu z nas co dzień wyrywa sobie włosy z głowy kiedy widzi, jak niektórzy zmotoryzowani korzystają z parkingów w naszym mieście. Zajmowanie dwóch miejsc postojowych, parkowanie na miejscach dla niepełnosprawnych, zajmowanie samochodem połowy chodnika czy ścieżki rowerowej. Czy to zwykły brak umiejętności, czy lenistwo niektórych z kierowców? 

Problem byłby może nieco mniej irytujący, gdyby łatwiej było karać kierowców łamiących przepisy, lub gdyby same kary były dużo bardziej dotkliwe. Z takiego założenia wyszła grupa posłów - Iwona Michałek, Michał Cieślak, Zbigniew Gryglas, Wojciech Murdzek i Grzegorz Piechowiak. Dlatego do ministerstwa spraw wewnętrznych i administracji złożono stosowne pismo.

- Wskazujemy, że w ramach wykonywania mandatu poselskiego napływają do nas informacje od wyborców, którzy skarżą się na aktualny obecnie problem znalezienia miejsca do parkowania w miastach. Polskie miasta dotyka problem deficytu miejsc parkingowych, parkingów podziemnych bądź piętrowych i innych rozwiązań ułatwiających życie wszystkim użytkownikom dróg i chodników. Jednakże problem ten wzmacnia niski poziom kultury parkowania np. zaparkowanie samochodu poza liniami wyznaczającymi dane miejsce parkingowe i co się z tym wiąże nieprzestrzeganie przepisów prawa drogowego regulujących zasady prawidłowego postoju i parkowania pojazdów w terenie zabudowanym – piszą posłowie.

Ich zdaniem rozważenia wymaga aktualnie obowiązujący katalog kar - taryfikator mandatowy - w zakresie naruszenia przepisów odnośnie parkowania.

- Dla przykładu, za zajęcie dwóch miejsc parkingowych w teorii można zostać ukaranym mandatem w wysokości 100 zł i jednym punktem karnym. W praktyce jednak służby odpowiedzialne za egzekwowanie nieprzestrzegania przepisów w tym zakresie reagują rzadko – czytamy w interpelacji.

Na koniec grupa posłów zadaje ministerstwu następujące pytania:

- Czy resort dostrzega konieczność zmiany przepisów prawnych penalizujących niezgodne z prawem parkowanie czy postój?
Jak aktualnie kształtuje się taryfikator mandatowy w zakresie złego parkowania?
- Czy przewiduje się zwiększenie grzywien za złe parkowanie (szczególnie za zaparkowanie samochodu poza liniami wyznaczającymi miejsce parkingowe, zajmowanie dwóch miejsc parkingowych czy miejsc wyznaczonych dla niepełnosprawnych)?
- Czy istnieją statystyki przedstawiające ilość wystawionych mandatów za złe parkowanie w poprzednich latach bądź uzyskanych z tego tytułów przychodach dla budżetu państwa?

Czy resort dostrzega konieczność zmiany przepisów prawnych penalizujących niezgodne z prawem parkowanie czy postój?

Waszym zdaniem kary za złe parkowanie powinny być wyższe?

 

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE