Reklama

Reklama

Katastrofa w MPK? Potrzebna oczyszczalnia za ponad 20 mln zł!

Opublikowano: wt, 29 lis 2016 15:32
Autor:

Katastrofa w MPK? Potrzebna oczyszczalnia za ponad 20 mln zł! - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Ogromne kary finansowe grożą Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu. To efekt kontroli przeprowadzonej w spółce przez WIOŚ, co okazuje się jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Jeśli bowiem MPK w ciągu najbliższych lat nie wybuduje nowej oczyszczalni, może dojść do prawdziwej katastrofy.

Reklama

Ogromne kary finansowe grożą Miejskiemu Przedsiębiorstwu Komunalnemu. To efekt kontroli przeprowadzonej w spółce przez WIOŚ, co okazuje się jedynie wierzchołkiem góry lodowej. Jeśli bowiem MPK w ciągu najbliższych lat nie wybuduje nowej oczyszczalni, może dojść do prawdziwej katastrofy.

W trakcie dzisiejszej sesji Rady Miasta, prezes MPK, Władysław Dziachan składał sprawozdanie z działalności spółki. Szef Przedsiębiorstwa Komunalnego napomknął, iż przewiduje się wzrost ceny taryf za wodę. Podkreślał, że podwyżki mogą okazać się konieczne w kontekście utrzymania płynności finansowej spółki. Ta bowiem, póki co generuje straty, m.in w związku z licznymi awariami oczyszczalni. Na domiar złego, miesiąc temu kontrolę w MPK przeprowadził Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Badania wykazały zbyt wysoką zawartość azotu w wodzie pościekowej, która trafia do Skrwy. WIOŚ postawił ultimatum - albo spółka podejmie jakieś działania w celu poprawy nieprawidłowości, albo naliczana zostanie horrendalna kara w wysokości 600 tys. zł rocznie. Kwota ta jest umarzalna, lecz konieczne jest wybudowanie nowej oczyszczalni, której koszt może wynieść ponad 20 mln zł!

- W lipcu miastu groziła największa w historii katastrofa ekologiczna. Do niej może dojść w niedalekiej przyszłości, jeśli oczyszczalnia ulegnie poważnej awarii. Oczyszczalnia powinna być zbudowana już 8 lat temu, większość armatury, która tam funkcjonuje, jest w stanie agonalnym. - wyjaśnia W. Dziachan - Na razie nie widzę innej możliwości niż próba pozyskania środków na budowę oczyszczalni z funduszy europejskich. Do końca przyszłego roku mamy czas na sporządzenie projektu - dodaje prezes.

Czy uda się sprostać oczekiwaniom WIOŚ-u?

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE

Komentarze (33)

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania. Jak to zrobić dowiesz się w zakładce polityka prywatności.