E-recepty oraz e-zwolnienia niebawem zrewolucjonizują polską służbę zdrowia i to właśnie 2018 rok ma przynieść cyfryzacyjny przełom. Rządowa ustawa spotkała się z aprobatą Komisji zdrowia. W efekcie, już od lipca elektroniczne zwolnienia staną się obowiązkowe w całym kraju. To jednak nie wszystkie zmiany przewidywane w ustawie.
Planowana nowelizacja objąć ma osiem ustaw, wśród nich jest ta dotycząca prawa farmaceutycznego. Zmiany mają ułatwić życie zarówno pacjentom, jak i lekarzom.
Jedną z nowinek jest wystawienie e- recepty po konsultacji z lekarzem, za pośrednictwem systemów teleinformatycznych lub systemów łączności. Oznacza to, że pacjent nie będzie musiał fatygować się na badania do przychodni. Niemniej, leki będzie już musiał odebrać osobiście. To, może być z kolei utrudnieniem dla rencistów i emerytów, których w tej kwestii do tej pory często wyręczali bliscy.
Warto dodać, że e-recepta zawiera informacje dotyczące przepisanych leków, które są zapisane na elektronicznej karcie pacjenta. Elektroniczny zapis, za pomocą systemu będzie kierowany od lekarza do farmaceuty, a następnie do instytucji, która refunduje dany lek, czyli do NFZ-tu. Elektroniczna karta pacjenta zawierać będzie także informacje dotyczące lekarza, który wydał dany lek, sposobu dawkowania leku oraz jego ceny.
Cyfryzacja zapobiegać ma problemom z nieczytelnymi receptami, brakiem podpisu lekarza, czy gubieniem dokumentów. Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość wykupienia przepisanych leków w różnych aptekach.
Ustawa do końca roku powinna zacząć obowiązywać we wszystkich aptekach w Polsce, a od 1 stycznia 2020 r. elektroniczne recepty będzie można otrzymać w każdym gabinecie medycznym.
Szereg zalet mają mieć również e-zwolnienia, które będą automatycznie wysyłane do ZUS. Dzięki takiemu rozwiązaniu, pracownik jest zwolniony z obowiązku dostarczenia pracodawcy zwolnienia w formie papierowej w ciągu 7 dni od jego otrzymania. Pracodawca natomiast otrzyma natychmiastową informację o wystawieniu takiego zwolnienia. Co więcej, skróceniu ulec ma czas oczekiwania na wypłatę świadczeń.
Przypomnijmy, że e-ZLA (elektroniczne Zwolnienie Lekarskie) pojawiły się w lekarskich gabinetach 1 stycznia 2016 roku. Zwolnienia na papierowym formularzu przestaną funkcjonować już 1 lipca tego tego.