Reklama

Kto może ubiegać się o miejsca w lokalnych samorządach?

Opublikowano:
Autor:

Kto może ubiegać się o miejsca w lokalnych samorządach? - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, jakie wymogi trzeba spełniać, aby móc kandydować do rad gmin, powiatów i sejmików.

Państwowa Komisja Wyborcza poinformowała, jakie wymogi trzeba spełniać, aby móc kandydować do rad gmin, powiatów i sejmików.

O miejsce w lokalnym samorządzie ubiegać się może każdy Polak lub obywatel Unii Europejskiej, który ukończy osiemnasty rok życia nie później niż w dniu głosowania. Musi być wpisany do odpowiedniego rejestru wyborców i na stałe mieszkać w miejscu, w którym zamierza ubiegać się o mandat radnego (odpowiednio w gminie, mieście, powiecie lub województwie). 
O mandat radnego nie mogą ubiegać się osoby:
– pozbawione praw publicznych prawomocnym orzeczeniem sądu; 
– pozbawione praw wyborczych prawomocnym orzeczeniem Trybunału Stanu; 
– ubezwłasnowolnione prawomocnym orzeczeniem sądu; 
– skazane prawomocnym wyrokiem na karę pozbawienia wolności za przestępstwo umyślne ścigane z oskarżenia publicznego lub umyślne przestępstwo skarbowe; 
– wobec których wydano prawomocne orzeczenie sądu stwierdzającego utratę prawa wybieralności, o którym mowa w art. 21a ust. 2a ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów; 
– która zostały pozbawione biernego prawa wyborczego w państwie członkowskim Unii Europejskiej, którego jest obywatelem (dotyczy to obywateli UE, którzy nie są jednocześnie obywatelami polskimi).

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE