Reklama

Kto z naszego okręgu zasiądzie w Sejmie? Agencja podaje nazwiska, a wśród nich...

Opublikowano:
Autor:

Kto z naszego okręgu zasiądzie w Sejmie? Agencja podaje nazwiska, a wśród nich... - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Wybory już za dwa tygodnie, coraz częściej pojawiają się sondaże wyborcze przewidujące wyniki głosowania - zwykle mówią jednak o podziale mandatów w skali kraju. Agencja CEC Government Relations przygotowała z kolei zestawienie nazwisk kandydatów z naszego okręgu, którzy najprawdopodobniej zasiądą w parlamencie.

Wybory już za dwa tygodnie, coraz częściej pojawiają się sondaże wyborcze przewidujące wyniki głosowania - zwykle mówią jednak o podziale mandatów w skali kraju. Agencja CEC Government Relations przygotowała z kolei zestawienie nazwisk kandydatów z naszego okręgu, którzy najprawdopodobniej zasiądą w parlamencie.

CEC Government Relations pisze o sobie jako o "wiodącej niezależnej agencji spraw publicznych w Europie Centralnej".

- Posiadając własne biura w Warszawie, Pradze, Bratysławie, Budapeszcie i Sofii oraz partnerów i konsultantów w Bukareszcie, Kijowie oraz krajach bałtyckich jesteśmy wyjątkowo usytuowani, by dostarczyć kompleksowe usługi na poziomie lokalnym, krajowym, regionalnym i europejskim - pisze o sobie CEC Government Relations.

Jakie wyniki wyborów przewiduje agencja w naszym okręgu? Jak pisze CEC GR, poniższe zestawienie nie jest pełnie, przedstawia jedynie te ugrupowania, które są pewne wejścia do Sejmu.

Prawo i Sprawiedliwość - 6 mandatów
1. Szumowski Łukasz
2. Małecki Maciej
3. Wąsik Maciej
4. Opioła Marek
7. Kołakowski Robert
8. Romanowski Rafał

5. Cicholska Anna
6. Olejniczak Waldemar
9. Ozdoba Jacek

Łukasz Szumowski to Minister Zdrowia bez wcześniejszego doświadczenia wyborczego: zdobędzie mandat, ale jego wynik prawdopodobnie będzie porównywalny do wyniku Macieja Małeckiego, który zdobył ponad 18 tysięcy głosów startując z czwartego miejsca w 2015 roku.

Członkowie parlamentu z dalszych miejsc także mają szansę na reelekcję: Maciej Wąsik, Marek Opioła i Robert Kołakowski, którzy zdobyli porównywalne wyniki w 2015 roku.

Radny sejmiku wojewódzkiego Rafał Romanowski ma szansę na ostatni "pewny" mandat PiS (ponad 46 tysięcy głosów w wyborach w 2018 roku), ale Anna Cicholska i Waldemar Olejniczak, którzy w 2015 roku przejęli mandaty odpowiednio Józefa Kurka i Wojciecha Jasińskiego, także nie są bez szans. Cztery lata temu ich wyniki nie były jednak wyróżniające i oscylowały wokół 5 tysięcy głosów.

Warszawski radny Jacek Ozdoba także ma małą szansę ze względu na poparcie europosła Patryka Jakiego.

Koalicja Obywatelska - 2 mandaty

1. Kierwiński Marcin
2. Gapińska Elżbieta

Najbardziej prawdopodobne są reelekcje Marcina Kierwińskiego i Elżbiety Gapińskiej: oboje zdobyli przeszło połowę głosów dla listy PO w 2015 roku.

Sojusz Lewicy Demokratycznej - 1 mandat
1. Iwaniak Arkadiusz

Sondaże przewidują, że lewica w okręgu płockim zdobędzie jeden mandat. Najprawdopodobniej trafi on do pierwszego na liście Arkadiusza Iwaniaka z SLD.

Polskie Stronnictwo Ludowe - 1 mandat
1. Zgorzelski Piotr

PSL zdobędzie najprawdopodobniej jeden mandat dzięki byłemu prezydentowi Płocka Piotrowi Zgorzelskiemu, który ubiega się o sejmową reelekcję.

W skali kraju CEC Government Relations przedstawia trzy scenariusze.

I Optymistyczny dla PiS
PiS: 264 mandaty
KO: 140 mandatów
Lewica: 40 mandatów
PSL: 15 mandatów

II Z wyszczególnieniem niepewnych miejsc
PiS: 247 mandatów
KO: 140 mandatów
Lewica: 39 mandatów
Niepewne: 22 mandaty
PSL: 11 mandatów

III Optymistyczny dla KO
PiS: 247 mandatów
KO: 157 mandatów
Lewica: 40 mandatów
PSL: 15 mandatów

Z pełnym zestawieniem zapoznać można się TUTAJ.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE