Reklama

Lato w ogrodzie – czas pracy i relaksu

Opublikowano:
Autor:

Lato w ogrodzie – czas pracy i relaksu - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości W porównaniu z wiosną i jesienią, kiedy następuje duże spiętrzenie prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, lato wydaje się okresem błogiego lenistwa. Niestety nie do końca jest to prawda, bo ogród zawsze wymaga pielęgnacji.

W porównaniu z wiosną i jesienią, kiedy następuje duże spiętrzenie prac pielęgnacyjnych w ogrodzie, lato wydaje się okresem błogiego lenistwa. Niestety nie do końca jest to prawda, bo ogród zawsze wymaga pielęgnacji.

Pielęgnacja trawnika

Wbrew pozorom trawnik wymaga systematycznej pielęgnacji. Regularne koszenie i podlewanie zapewnia mocne ukorzenienie trawy i nawet częste chodzenie po trawniku nie wpłynie na jego wygląd. Szczególnie jest to w przypadku ogrodów nowoczesnych, gdzie nie ma innych roślin ozdobnych. Zaniedbany trawnik z wysoką trawą szybko zwróci uwagę gości.

Dla osób, które nie mają czasu na regularne koszenie trawnika alternatywą może być kwietna łąka, coraz modniejsza. Mieszanka siewna poza nasionami traw zawiera nasiona kwiatów polnych jak chabry, maki, stokrotki, mniszek lekarski. Takie trawniki są niezwykle barwne i przede wszystkim nie wymagają koszenia. Z tych względów coraz częściej wykorzystywane są w aranżacji zieleni miejskiej.

 

Pielęgnacja kwiatów i krzewów

W okresie letnim nie wymaga wielkich nakładów pracy. Z grządek kwiatowych wystarczy usunąć chwasty i ewentualnie wykopać cebulki tulipanów, hiacyntów i innych kwiatów cebulkowych.

Więcej nakładu pracy wymagają krzewy różane, z których trzeba usuwać przekwitłe kwiaty. Regularne przeprowadzanie zabiegu zapewnia bujniejsze kwitnienie. Podobnie jest z doniczkowymi pelargoniami, petuniami i surfiniami zachwycającymi różnorodnością barw. Jeżeli ogród ma tylko charakter rekreacyjny, to właściwie prace na tym się kończą i resztę czasu można poświęcić na wypoczynek.

W przypadku ogrodów, które pełnią także formę użytkową, prac jest znacznie więcej. Przede wszystkim trzeba regularnie zbierać takie owoce jak truskawki, poziomki i maliny, to zapewni im większe owocowanie. Pielęgnacji wymagają także grządki warzywne, które trzeba systematycznie plewić, chronić przed szkodnikami i podlewać.

Wypoczynek w ogrodzie

Mimo tych wszystkich czynności i tak w okresie letnim zostaje wiele czasu na odpoczynek. Wieczory są długie i ciepłe, więc każdy chętnie spędza czas na łonie natury.

Najważniejsze są meble ogrodowe, wygodne krzesła lub leżaki oraz stół. Jeżeli chcemy w ogrodzie organizować spotkania ze znajomymi, to warto pomyśleć o większych ławach. Najlepiej w ogrodzie sprawdzają się meble drewniane, które w sposób naturalny wpisują się w otoczenie. Wystarczy położyć na nie tekstylne poduszki, by stały się bardzo wygodne i dodatkowo eleganckie.

Najlepiej wypoczywa się w towarzystwie bliskich osób przy grillu. Wspólne oczekiwanie na kiełbaskę czy karkówkę to najlepszy czas na wspominanie czy wymianę poglądów, czas płynie wtedy bardzo szybko. Jeżeli chcemy zapewnić sobie relaks w ogrodzie niezależnie od warunków pogodowych, to najlepiej miejsce wypoczynku zaplanować w altance, która będzie chronić zarówno przed upałem, jak i przed deszczem i wiatrem.

Dla miłośników aktywnego wypoczynku można w ogrodzie zaplanować basen, ściankę wspinaczkową i ścieżki do porannego biegania. Każdy ogród można wykorzystać na wiele różnych sposobów, inwencja leży po stronie jego użytkowników.

----------------------

Artykuł przygotowano dzięki wsparciu specjalistów ze sklepu internetowego www.ProduktyOgrodowe.pl. Bezpośredniego dystrybutora  ozdobnych drewnianych szpalerów oraz pergoli ogrodowych - www.produktyogrodowe.pl/19-szpalery-i-pergole-ogrodowe.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE