Reklama

Lekcja historii na cmentarzu przy ul. Targowej

Opublikowano:
Autor:

Lekcja historii na cmentarzu przy ul. Targowej - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Na początku listopada grupa Niemieckiej Mniejszości Narodowej istniejąca przy Gimnazjum nr 2 odwiedziła cmentarz ewangelicki przy ulicy Targowej.

Na początku listopada grupa Niemieckiej Mniejszości Narodowej istniejąca przy Gimnazjum nr 2 odwiedziła cmentarz ewangelicki przy ulicy Targowej.

Młodzież zwiedziła nekropolie, która jest jednym z niewielu zachowanych do dziś świadectw historii, gdyż są na niej wypisane dzieje niemieckiej mniejszości etnicznej. Miejsce to jest jednym z niewielu istniejących w Gostyninie dowodów migracji ewangelików pochodzenia niemieckiego. Na cmentarzu zachowały się nagrobki z napisami w języku niemieckim i polskim. Miłym zaskoczeniem dla grupy był widok pomnika żołnierzy niemieckich, który został odnowiony w ubiegłym miesiącu. Symbolizuje zbiorową mogiłę i miejsce pochówku 99 żołnierzy armii pruskiej poległych w czasie działań wojennych podczas pierwszej wojny światowej w Gostyninie i jego okolicach. Na odnowionej tablicy uczniowie odczytali ich nazwiska, stopień wojskowy oraz nazwę jednostki, w której służyli. Później młodzież posprzątała na nagrobkach znajdujących się na cmentarzu. Na zakończenie przyszedł czas na poszukiwania najstarszego miejsca spoczynku. Z trudem udało się odnaleźć nagrobek najwcześniej tu pochowanych, który pochodził z połowy XIX wieku.

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE