Reklama

Ludzkie szczątki przy ul. Stodólnej. "To najprawdopodobniej szkielet Żyda"

Opublikowano:
Autor:

Ludzkie szczątki przy ul. Stodólnej. "To najprawdopodobniej szkielet Żyda" - Zdjęcie główne
Udostępnij na:
Facebook

Przeczytaj również:

Wiadomości Niebywałym odkryciem, do którego doszło w miniony piątek podczas prac ziemnych przy ul. Stodólnej, żył cały Gostynin. Wielu z mieszkańców zachodzi w głowę, skąd wzięły się tam ludzkie szczątki i to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. O to postanowiliśmy zapytać specjalizującą się w historii regionu, dr Barbarę Konarską.

 Niebywałym odkryciem, do którego doszło w miniony piątek podczas prac ziemnych przy ul. Stodólnej, żył cały Gostynin. Wielu z mieszkańców zachodzi w głowę, skąd wzięły się tam ludzkie szczątki i to zaledwie kilkadziesiąt centymetrów pod ziemią. O to postanowiliśmy zapytać specjalizującą się w historii regionu, dr Barbarę Konarską.

Co sądzi na temat wykopaliska z ul. Stodólnej? 

- Moim zdaniem najprawdopodobniej jest to szkielet osoby wyznania mojżeszowego. Wiadomo, że przy Rynku  Żydzi mieli  drewniane bożnice w okresie od końca XVIII w. do początku XX w., które ulegały  spaleniu - twierdzi dr. B. Konarska - Oprócz bożnicy były od strony dzisiejszej ulicy Stodólnej obiekty towarzyszące, jak mykwa i lokal dla rabina. Murowana bożnica stanęła dopiero w latach 30. XX w. na terenie między ul. Floriańską i S. Wyszyńskiego, którą spalili Niemcy.

Jak dodaje dr. Barbara Konarska, niektórzy historycy twierdzą, że  zanim powstał nowy cmentarz w południowo-zachodniej części miasta, poza  ulicą Stodólną i Floriańską istniał pierwszy cmentarz żydowski (kirkut).

-  Podobnie pisał Tadeusz Trojanowski w swoich pracach poświęconych historii Gostynina. Być może odnaleziony szkielet pochodzi z tego pierwszego cmentarza. Dodajmy, że do końca XIX w. Żydzi byli chowani bezpośrednio do ziemi. Moja teoria jest przypuszczeniem, być może przeprowadzone badania przyniosą inne ustalenia - kwituje sprawę lokalna historyk. 

Przypomnijmy, że wstępnie oszacowano wiek szczątek na ok. 100-200 lat. Szkielet mógł należeć do osoby pomiędzy 10 a 15 rokiem życia. Sprawa została przekazana do Prokuratury Rejonowej w Gostyninie. O rozwoju sprawy będziemy informować na bieżąco. 

Udostępnij na:
Facebook
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE