Reklama

Majówkowa dyspensa w diecezji płockiej

Opublikowano:
Autor:

Majówkowa dyspensa w diecezji płockiej - Zdjęcie główne
UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:

Przeczytaj również:

Wiadomości Biskup płocki Piotr Libera udzielił na piątek 4 maja 2018 dyspensy od obowiązku powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych. Obejmuje ona wszystkich diecezjan oraz osoby, które w tym czasie przebywają na terenie diecezji płockiej.

Biskup płocki Piotr Libera udzielił na  piątek 4 maja 2018 dyspensy od obowiązku powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych. Obejmuje ona wszystkich diecezjan oraz osoby, które w tym czasie przebywają na terenie diecezji płockiej.

Płocki hierarcha wydał dekret, w którym podkreśla, że udzielając dyspensy, ma na uwadze dobro duchowe wiernych ze swojej diecezji. Jednocześnie zachęca, aby wstrzemięźliwość w spożywaniu pokarmów mięsnych zastąpić tego dnia innymi formami pokuty – uczynkami miłości i pobożności.
Zgodnie z czwartym przykazaniem kościelnym należy: „Zachowywać nakazane posty i wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a w okresach pokuty powstrzymywać się od udziału w zabawach”. Zgodnie z kanonem 1251 Kodeksu Prawa Kanonicznego: „wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów, zgodnie z zarządzeniem Konferencji Episkopatu, należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w środę popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa”. 
Jeśli dyspensy od obowiązku powstrzymywania się od spożywania pokarmów mięsnych udzieli biskup, obejmuje ona całą zarządzaną przez niego diecezję i dotyczy zarówno wiernych mieszkających na jej terenie, jak i wszystkich gości. Warto jednak pamiętać, że część powiatu gostynińskiego należy do diecezji łowickiej, a część do diecezji włocławskiej.

UDOSTĘPNIJ NA: UDOSTĘPNIJ NA:
wróć na stronę główną

ZALOGUJ SIĘ - Twoje komentarze będą wyróżnione oraz uzyskasz dostęp do materiałów PREMIUM.

e-mail
hasło

Nie masz konta? ZAREJESTRUJ SIĘ Zapomniałeś hasła? ODZYSKAJ JE